USA: chrześcijaństwo rozwija się mimo prześladowań, zwłaszcza w Iranie, Chinach i Nigerii

USA: chrześcijaństwo rozwija się mimo prześladowań, zwłaszcza w Iranie, Chinach i Nigerii
Depositphotos.com (175552450)
KAI / pzk

Międzynarodowa Troska o Chrześcijan (ICC) – organizacja działająca na rzecz wspierania praw prześladowanych chrześcijan – na początku listopada ogłosiła swój doroczny raport na temat braku wolności religijnej na świecie. Oprócz tradycyjnie wymienianych takich krajów, jak Korea Północna, Indie, Pakistan, Erytrea, Algieria, Indonezja i Azerbejdżan, na szczególną uwagę zasługuje sytuacja chrześcijan w Iranie, Chinach i Nigerii.

Okazuje się, że w tych krajach, mimo różnych ograniczeń i prześladowań, wiara Chrystusowa kwitnie. W Iranie „Kościoły chrześcijańskie rozwijają się najszybciej na świecie”, a w Nigerii, mimo różnych ataków ze strony islamistów, aż 94 proc. katolików uczestniczy regularnie w niedzielnych Mszach świętych.

Według Josepha Daniela, regionalnego dyrektora ICC na Bliskim Wschodzie, chrześcijanie w Iranie stanowią małą grupę – 500-800 tysięcy – która jednak stale rośnie. „Mimo wprowadzenia przez władze restrykcyjnych praw szariatu setki tysięcy Irańczyków przechodzą na chrześcijaństwo, chociaż wiedzą, że grożą im za to aresztowania, tortury a nawet utrata życia. (…) Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej bezskutecznie usiłuje tłumić wszelkie przejawy chrześcijaństwa. Podobnie «wypaczony» system prawny tego kraju dąży do stworzenia wyznawcom tej religii wyjątkowo trudnych warunków życia i posuwa się nawet do stosowania tortur” – napisał Daniel.

Zwrócił uwagę, że w kraju tym nie wolno wydawać i rozpowszechniać Biblii w miejscowym języku ‘farsi’. Do więzień trafiają przywódcy kościelni, których władze oskarżają o „zdradę i zagrażanie bezpieczeństwu kraju”. A jednak, jak zauważa autor opracowania, „Bóg czyni cuda i działający w podziemiu Kościół w Iranie szybko się rozwija”.

DEON.PL POLECA

Również w Chinach, zdaniem ICC, „mimo wysiłków partii komunistycznej, zmierzających do kontrolowania wszystkich sposobów i przejawów życia religijnego, ok. 70-100 mln miejscowych mieszkańców odrzuca nakaz «oddawania czci państwu (zamiast Bogu) i liczba ta stale rośnie. Rząd chce, aby wszystkie struktury religijne stawały się tubą państwowej propagandy, ale ci «podziemni chrześcijanie» wybierają pójście za Chrystusem a nie za partyjną indoktrynacją”.

Przykładem trwania w wierze, mimo ciągłych ataków islamskich ekstremistów, są chrześcijanie w Nigerii. Stanowią tam ok. 50 proc. w prawie 100-milionowym społeczeństwie. Od wielu lat są oni celem ataków ze strony fanatyków z Boko Haram (organizacji, powiązanej za al-Kaidą i z tzw. Państwem Islamskim w Afryce Zachodniej), a także wojowniczego pasterskiego plemienia Fulani. „Brak stanowczych reakcji ze strony rządu prowadzi do czystek etnicznych chrześcijan w Nigerii” – stwierdził przewodniczący ICC Jeff King. Według niego „sytuacja tamtejszych chrześcijan może jeszcze bardziej się pogorszyć, jeśli wspólnota międzynarodowa nie wywrze odpowiednich nacisków”. Mimo to chrześcijaństwo w Nigerii rozwija się, a 94 proc. katolików uczestniczy regularnie w niedzielnych Mszach świętych.

Niezalenie od raportu ICC bp Wilfred Anagbe CMF z diecezji Makurdi w środkowej Nigerii w wywiadzie dla amerykańskiej agencji katolickiej CNA powiedział w czerwcu br., że „prześladowania za wiarę stały się częścią naszego życia. Ale nie tylko nie wpływają one na zanik wiary, lecz przeciwnie, to właśnie tu i teraz, w Nigerii, urzeczywistnia się prawda, że «krew męczenników jest nasieniem chrześcijan»”.

Międzynarodowa Troska o Chrześcijan (ICC) jest ekumeniczną, pozarządową i bezstronną organizacją, której celem jest wspieranie praw człowieka chrześcijan i mniejszości religijnych. Założył ją w 1995 r, Steve Snyder, który wcześniej stał na czele amerykańskiego oddziału Międzynarodowej Solidarności Chrześcijańskiej. W 2002 zastąpił go na tym stanowisku wspomniany Jeff King. Organizacja ma swoją siedzibę w Silver Spring w stanie Maryland. Według J.  Kinga chce ona także ukazywać „odporność (resilience) Ciała Chrystusowego na różne prześladowania, które są związane z wyznawaniem wiary”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Pod redakcją ks. Józefa Mareckiego
Ujawnianie dokumentów dotyczących działalności służb bezpieczeństwa wobec Kościoła katolickiego oraz innych związków wyznaniowych wpisuje się w nurt badań nad istotą komunizmu. Zawarte w niniejszej publikacji artykuły i opracowania historyków z Ústavu pamäti národa z Bratysławy,...

Skomentuj artykuł

USA: chrześcijaństwo rozwija się mimo prześladowań, zwłaszcza w Iranie, Chinach i Nigerii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.