Zaatakowali procesję ku czci Matki Bożej. Krzyczeli: na Koran, poderżnę ci gardło

Zaatakowali procesję ku czci Matki Bożej. Krzyczeli: na Koran, poderżnę ci gardło
fot. INAQUIM / Depositphotos
KAI / pk

Kilkunastoosobowa grupa agresorów zaatakowała procesję ku czci Matki Bożej na ulicach podparyskiego Nanterre. Jeden z prowodyrów krzyknął w stronę księdza, który przewodniczył procesji, że poderżnie mu gardło. Napastnicy pryskali w katolików wodą, wyrwali też jedną ze świec i rzucili w ich stronę.

"Na Koran, poderżnę ci gardło", "Niewierni”, "Banda dziwek", "Nie jesteście u siebie" - krzyczeli agresorzy.

Trzydziestoosobowa grupa katolików szła, za zgodą prefektury, w procesji ze świecami, zorganizowanej z okazji przypadającego 8 grudnia święta patronalnego ich parafii w dzielnicy Les Fontenelles.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin potępił na Twitterze te "niedopuszczalne czyny" i zapewnił o swym wsparciu dla katolików we Francji.

DEON.PL POLECA

Prokuratura wszczęła śledztwo

W niedzielę 12 grudnia prokuratura w Nanterre wszczęła śledztwo w sprawie gróźb śmierci. Okolicznością obciążająca sprawców jest to, że grozili ofiarom "z powodu ich przynależności do religii katolickiej" - wyjaśniła zastępczyni prokuratora Caroline Gontran.

W rozmowie z dziennikiem "Le Figaro" diakon stały z parafii w Les Fontenelles Jean-Marc Sertillange wyjaśnił, że procesja przechodzi co roku 8 grudnia z kościoła św. Józefa do kościoła Świętej Marii. Trasa wynosi około kilometra. Tym razem jednak po kilkuset metrach "grupa nieznajomych" zaczęła obrzucać uczestników procesji wyzwiskami, gdy zatrzymali się przy pierwszej z kilku stacji modlitewnych. Oprócz trzech prowodyrów było jeszcze około 10 osób, które im towarzyszyły. Jeden z prowodyrów krzyknął w stronę księdza, który przewodniczył procesji, że poderżnie mu gardło. Napastnicy pryskali w katolików wodą, wyrwali też jedną ze świec i rzucili w ich stronę. Policja, która zabezpieczała rozpoczęcie procesji, przybyła na miejsce zdarzenia, a na jej widok agresorzy uciekli. Wierni poszli dalej, ale już bez zatrzymywania się na stacjach modlitewnych.

Wieczorem 11 grudnia prefektura departamentu Hauts-de-Seine, na którego terenie znajduje się Nanterre, oświadczyła, że siły porządkowe zostały zmobilizowane do zatrzymania sprawców i doprowadzenia ich przed wymiar sprawiedliwości.

Z kolei deputowana z Hauts-de-Seine Isabelle Florennes zaznaczyła, że Francja, jako państwo świeckie, musi zapewnić praktykowanie religii na całym swym terytorium. Zapowiedziała, że przedstawi ministerstwu spraw wewnętrznych propozycje w sprawie zapobiegania "aktom antyreligijnym".

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Zaatakowali procesję ku czci Matki Bożej. Krzyczeli: na Koran, poderżnę ci gardło
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.