Francja: eksperci wydali pozytywną opinię ws. przebudowy wnętrz katedry Notre-Dame

Francja: eksperci wydali pozytywną opinię ws. przebudowy wnętrz katedry Notre-Dame
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Eksperci Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury wydali pozytywną opinię na temat programu przebudowy wnętrz katedry Notre-Dame w Paryżu zaprezentowaną im przez diecezję Paryża.

Eksperci pozytywnie zaopiniowali program przebudowy wnętrz, z dwoma zastrzeżeniami: dotyczącymi ustawienia posągów oraz ruchomych podświetlonych ławek w katedrze, sprecyzowało ministerstwo na zakończenie głosowania, które odbyło się w czwartek za zamkniętymi drzwiami z udziałem około 20 ekspertów CNPA.

Z przecieków w mediach wynika, że do odbudowy wnętrz, zniszczonej w pożarze w 2019 r. katedry Notre Dame wykorzystane zostaną dzieła międzynarodowych artystów, m.in. Ernesta Pignon-Ernesta, Anselma Kiefera czy Louise Bourgeois, których „dzieła mają prowadzić dialog z dziełami dawnych mistrzów” – jak podaje agencja AFP. W projekcie rekonstrukcji wnętrz znajduje się „trasa dla turystów i wiernych z całego świata wokół wyrafinowanej osi centralnej prowadzącej od nawy do chóru” – podaje stacja France Info.

W części odrestaurowanych kaplic mają zostać umieszczone wielkie obrazy ołtarzowe zamawiane u wielkich artystów w latach 1630-1707 przez korporację złotników, którzy ofiarowali je katedrze.

DEON.PL POLECA

Odpowiedzialny za projekt ks. Gilles Drouin poinformował AFP, że „trzyma się rozwiązań funkcjonalnych, pragmatycznych i dydaktycznych, jak rzutowanie na ściany zdań biblijnych w kilku językach czy informacji „o chrześcijańskich tradycjach duchowych”.

Krytycy projektu wskazują, że elementy współczesnej sztuki i wizualizacje „całkowicie wypaczają wystrój i przestrzeń liturgiczną”, co podkreślili artyści, filozofowie i pisarze w apelu zatytułowanym "To, co oszczędził ogień, diecezja chce zniszczyć” opublikowanym 8 grudnia w dzienniku „Le Figaro”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wacław Oszajca SJ, Damian Jankowski

Czasem trzeba stracić wiarę, by uwierzyć naprawdę

Wiara przestała być czymś oczywistym. Kościół przechodzi kryzysy, mierząc się z dramatem wykorzystania seksualnego oraz licznymi problemami związanymi z klerykalizmem, celibatem i skostniałymi strukturami, które niszczą wspólnotę. Czy...

Skomentuj artykuł

Francja: eksperci wydali pozytywną opinię ws. przebudowy wnętrz katedry Notre-Dame
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.