Francja. Notatki Einsteina do teorii względności sprzedane za 11 mln dolarów

Francja. Notatki Einsteina do teorii względności sprzedane za 11 mln dolarów
Fot. Olga Kopalidou / Depositphotos.com
PAP/mł

- Albert Einstein zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym – powiedział ekspert paryskiego domu aukcyjnego Christie's, Vincent Belloy. 

Rękopis pokazujący próby sformułowania teorii względności przez Alberta Einsteina został sprzedany przez paryski dom aukcyjny za 11 mln euro. To rekordowa kwota w przypadku dokumentu naukowego z autografem. 

DEON.PL POLECA
Sprzedane zapiski są jednym z zaledwie dwóch materiałów pokazujących prace genialnego fizyka teoretycznego i laureata Nagrody Nobla nad jego przełomowym dziełem. Rękopis został spisany w latach 1913-1914 przez samego Einsteina i jego współpracownika Michele Besso, który przechował notatki.

Materiał spisany czarnym atramentem pokazuje szereg błędów w drodze do końcowego rozwiązania. Liczne walory dokumentu przyciągnęły kolekcjonerów z całego świata - przekazał mediom dom aukcyjny.

Nazwisko nabywcy 54-stronicowego dokumentu pozostaje owiane tajemnicą. Opublikowana w 1915 roku teoria względności zasadniczo zmieniła ludzkie rozumienie przestrzeni, czasu i grawitacji. Rzuciła nowe światło na okoliczności narodzin wszechświata, tory poruszania się planet i istnienie obszarów czasoprzestrzeni określanych jako czarne dziury.

Źródło: PAP / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kate Quinn

Wciągająca opowieść o szpiegostwie i niesamowitych kobietach, które pod warstwą szminki i koronki ukrywały prawdę, łamiąc szyfry w tajnym ośrodku Bletchley Park.
Stephanie Dray

Trzy kobiety, niebezpieczny zdrajca i tylko jedna szansa, aby złamać...

Skomentuj artykuł

Francja. Notatki Einsteina do teorii względności sprzedane za 11 mln dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.