Raport: w 75 proc. badanych krajów nasiliło się prześladowanie chrześcijan. To najbardziej nękana grupa społeczna na świecie

Raport: w 75 proc. badanych krajów nasiliło się prześladowanie chrześcijan. To najbardziej nękana grupa społeczna na świecie
fot. Iryna Denysova / Depositphotos
PAP / pk

W 75 proc. badanych państw świata w ostatnich latach nasiliły się nękania lub prześladowania chrześcijan, w Afryce ich sytuacja pogorszyła się we wszystkich analizowanych krajach - to niektóre ustalenia raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Jak wynika ze sprawozdania, prześladowania chrześcijan na całym świecie nasilają się głównie za sprawą dżihadystów i nacjonalistów.

Najnowszy raport "Prześladowani i zapomniani?", obejmujący lata 2020-2022, informujący o rosnącej skali prześladowań chrześcijan na świecie, zaprezentowano w poniedziałek wieczorem na Jasnej Górze. Tego dnia wieża jasnogórska w ramach solidarności i łączności z prześladowanymi i dyskryminowanymi została podświetlona na czerwono. W ten sposób sanktuarium dołączyło do ogólnoświatowej kampanii "Red Week". Za cierpiących chrześcijan wierni będą modlili się wieczorem w trakcie "Apelu jasnogórskiego".

- To podświetlenie wieży ma przypominać o tym, że chrześcijanie są najbardziej na świecie prześladowaną grupą religijną - powiedział podczas konferencji prasowej ks. Paweł Antosiak z polskiej sekcji PKWP, odpowiedzialny za przygotowaniem polskiej wersji dokumentu. - Raport (...) pokazuje bardzo smutną tendencję. W 2020 r. mówiliśmy o prześladowaniach czy dyskryminacji w 145 krajach. Dziś mówimy już niestety o 153 krajach - dodał.

Sprawozdanie przedstawia świadectwa z pierwszej ręki, zestawienia różnych wydarzeń czy analizy dotyczące poszczególnych krajów, pokazujące, w jakim stopniu chrześcijanie są celem ataków na całym świecie. Sprawozdanie to stanowi uzupełnienie raportu Wolność Religijna na Świecie.

Według dokumentu w 75 proc. badanych krajach nasiliły się nękania lub prześladowania chrześcijan, w Afryce ich sytuacja pogorszyła się we wszystkich analizowanych państwach, co związane jest głównie z działalnością organizacji paramilitarnych, w tym dżihadystów. Według autorów raportu szczególnie trudna sytuacja chrześcijan jest w m.in. Nigerii, gdzie w ostatnim roku zabito ponad 7 tys. osób wyznających tę wiarę, a ponad 2 mln zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Na Bliskim Wschodzie pogłębiający się kryzys migracyjny zagraża przetrwaniu trzech najstarszych i najważniejszych społeczności chrześcijańskich - w Iraku, Syrii i Palestynie. W Syrii liczba chrześcijan spadła z 10 proc. populacji do mniej niż 2 proc. - z 1,5 miliona tuż przed rozpoczęciem wojny do około 300 tys. dzisiaj. W Iraku tempo exodusu jest nieco wolniejsze - społeczność, która przed inwazją Daesh (ISIS) w 2014 r. liczyła około 300 tys., zmniejszyła się do wiosny 2022 r. o połowę.

W Azji, zwłaszcza z Birmie, Chinach i Wietnamie, głównym zagrożeniem dla chrześcijan są państwowe autorytaryzmy - wynika z ustaleń raportu. Najgorsza pod tym względem jest sytuacja w Korei Północnej, gdzie wierzenia i praktyki religijne są rutynowo i systematycznie represjonowane.

W Indiach od stycznia 2021 r. do początku czerwca 2022 r. zanotowano 710 przypadków przemocy wymierzonej w chrześcijan, która była napędzana częściowo przez ekstremizm polityczny. Raport "Prześladowani i zapomniani?" opisuje również, że w krajach tak różnych jak Egipt i Pakistan, chrześcijańskie dziewczęta są regularnie porywane i gwałcone.

Jak mówił ks. Antosiak, autorzy raportu chcą pokazać i przypomnieć, że na świecie są ludzie, którzy cierpią za wiarę w Chrystusa, nieraz oddają za nią życie. Jednocześnie chcą im "nadać imię" - podkreślając, że są to konkretne osoby.

- Chcemy przypomnieć historię tych ludzi, pokazać, że oni są ważni, a świat często o nich milczy - dodał duchowny, który zaapelował o wspieranie prześladowanych chrześcijan, także w modlitwie.

Tomasz Zawal z Biura PKWP w Poznaniu przypomniał podczas konferencji prasowej m.in. historię z 5 czerwca br., kiedy w kościele św. Franciszka Ksawerego w Owo w Nigerii zaatakowano wiernych, zabijając dziesiątki osób, i masakrę chrześcijan w regionie Tigraj w Etiopii, gdzie w 2020 r. na wiernych przygotowujących się do procesji spadł grad kul, a później zaatakowano ich maczetami, zabijając setki osób.

Dane zgromadzone w raporcie pochodzą m.in. z lokalnych i misyjnych struktur Kościoła. Cały raport ma niemal 200 stron, a streszczenie w wersji polskiej - 12. Można je znaleźć na stronie internetowej PKWP.

Jasna Góra będzie sercem kampanii "Red Week" w Polsce, która w wymiarze światowym potrwa do 23 listopada. Na całym świecie czerwony kolor oświetli setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych. Wśród najbardziej znanych lokalizacji, jakie w ostatnich latach dołączyły do inicjatywy, są koloseum w Rzymie i figura Chrystusa w Rio de Janeiro.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Raport: w 75 proc. badanych krajów nasiliło się prześladowanie chrześcijan. To najbardziej nękana grupa społeczna na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.