Chrześcijanie w Egipcie świętowali rocznicę przybycia do kraju Świętej Rodziny

Chrześcijanie w Egipcie świętowali rocznicę przybycia do kraju Świętej Rodziny
Fot. depositphotos.com
Radio Watykańskie/vaticannews.va/mk

Zgodnie z wielowiekową tradycją egipscy chrześcijanie obchodzili uroczystość przybycia Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus. Odbywa się ona dla upamiętnienia pobytu w Egipcie Świętej Rodziny, która schroniła się w tym kraju prześladowaniami króla Heroda.

Chrześcijanie w Egipcie wspominali rocznicę przybycia do ich kraju Świętej Rodziny. Główne uroczystości odbyły się w sanktuarium maryjnym w Sakha pod przewodnictwem Tawadrosa II. Obok wielu cennych chrześcijańskich rękopisów przechowywany jest tam kamień, na którym zgodnie z tradycją, Dzieciątko Jezus pozostawiło odcisk swoich palców.

Koptyjski patriarcha zaapelował do wszystkich chrześcijan, aby zawierzali swe rodziny Jezusowi i Maryi. Jego zdaniem, ten akt zawierzenia jest niezbędny, aby uchronić nasze rodziny przed grożącymi im pułapkami i zachować je w miłości.

Tawadros II podkreślił, że pobyt Świętej Rodziny jest nieprzemijającym błogosławieństwem dla Egiptu, który skądinąd zajmuje poczesne miejsce w historii zbawienia. Pismo Święte wspomina o Egipcie ponad 700 razy. Potwierdzona przez Ewangelie obecność Świętej Rodziny powinna być powodem do chluby dla wszystkich mieszkańców tego kraju. Dlatego patriarcha zabiega, by rocznica przybycia Józefa, Maryi i Dzieciątka Jezus do Egiptu stała się w tym kraju świętem państwowym.

DEON.PL POLECA


Zdaniem Tawadrosa, władze państwowe przywiązują coraz większą wagę do tego historycznego wydarzenia. Świadczą o tym prace nad wyznaczeniem Szlaku Świętej Rodziny. Łączy on 25 miejsc chrześcijańskiego kultu w Egipcie, które są związane z obecnością Józefa, Maryi i Jezusa. Liczy on w sumie 3,5 tys. km. Egipskie władze mają nadzieję, że szlak ten ożywi chrześcijańską turystykę pielgrzymkową. W 2017 r. inicjatywa ta została zaprezentowana Papieżowi Franciszkowi.

Radio Watykańskie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie w Egipcie świętowali rocznicę przybycia do kraju Świętej Rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.