Zwierzchnik Koptów wzywa chrześcijan do pozostania w kraju

Zwierzchnik Koptów wzywa chrześcijan do pozostania w kraju
(fot. Dereje / Shutterstock)
KAI / pk

Zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, patriarcha Tawadros II (Teodor) zaapelował do chrześcijan Bliskiego Wschodu, by pozostali w swoich ojczystych krajach.

W wywiadzie dla arabskojęzycznej redakcji "Deutsche Welle" Twadros przypomniał, że w społeczeństwach w tym regionie wspólnie żyli Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Odnosząc się do przyjmowania w Europie chrześcijan z regionów ogarniętych konfliktami, zwierzchnik ortodoksyjnych Koptów powiedział, że "lepiej jest pomagać tym ludziom, aby mogli osiedlać się w swoich ojczystych krajach".

DEON.PL POLECASytuacja chrześcijan w Egipcie poprawiła się, stwierdził patriarcha Tawadros II. Podkreślił, że walka z terroryzmem czyni postępy i dodał: "wychodzę z założenia, że ta walka wkrótce się zakończy". Jednocześnie wyraził wielkie uznanie dla pracy egipskich sił bezpieczeństwa. 66-letni papież-patriarcha jest zwierzchnikiem ok. 8-12 milionów ortodoksyjnych Koptów. Stanowią oni ok. 10 procent w liczącym 90 milionów mieszkańców Egipcie - kolebce Koptów. W kraju tym istnieje także Kościół katolicki obrządku koptyjskiego, liczący około 220 tys. wiernych. Powstawał on stopniowo w wyniku zawieranych w różnych latach unii z Rzymem. Ostatecznie uformował się w 1741 r. jako wikariat apostolski w wyniku działalności misyjnej Kościoła łacińskiego w środowisku Koptów. Leon XIII listem apostolskim "Christi Domini" z 26 listopada 1895 r. utworzył katolicko-koptyjski Patriarchat Aleksandrii. Przewodniczy mu od 2013 r. patriarcha Aleksandrii Ibrahim Isaac Sidrak.

W minioną niedzielę Tawadros II konsekrował dawny kościół katolicki Najświętszego Sakramentu w Düsseldorfie na świątynię koptyjską. Do żyjących w Niemczech koptów pochodzących z Egiptu zaapelował, aby integrowali się w społeczeństwie. "Uczcie się języka, bo to ważne, ale nie zapominajcie egipskiego, bo to też ma znaczenie. Pamiętajcie też o pięknych tradycjach koptyjskich, jakich nauczyliście się w Egipcie", przypomniał Tawadros II dodając, aby żyli w dobrych stosunkach z bliźnimi, gdyż "każdy człowiek ma taką samą wartość".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zwierzchnik Koptów wzywa chrześcijan do pozostania w kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.