Sarkozy i Miedwiediew zainaugurowali rok Rosji
Prezydenci Francji i Rosji - Nicolas Sarkozy i Dmitrij Miedwiediew zainaugurowali we wtorek w Paryżu cykl imprez kulturalnych - Rok Rosji we Francji. Obaj politycy otworzyli uroczyście wystawę w Luwrze poświęconą dawnej sztuce rosyjskiej.
W drugim dniu wizyty państwowej w Paryżu rosyjski prezydent spotkał się m.in. z francuskim premierem Francois Fillonem, główną organizacją francuskich przedsiębiorców - Medefem i merem Paryża Bertrandem Delanoe. Po południu wraz z Sarkozym uroczyście otworzył wielką wystawę w najsłynniejszym paryskim muzeum.
Wystawa w Luwrze "Święta Ruś. Sztuka rosyjska od początków do Piotra Wielkiego" gromadzi ponad 400 dzieł, przede wszystkim o charakterze sakralnym, powstałych od X do XVIII wieku. Są tam m.in. rzeźby, ikony, mozaiki, przedmioty liturgiczne, manuskrypty. Pochodzą one ze zbiorów największych muzeów rosyjskich, a część z nich nigdy nie była pokazywana za granicą.
Ekspozycji w Luwrze będzie towarzyszyć bogaty program koncertów z repertuaru rosyjskich kompozytorów, w tym Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Prokofiewa i Dymitra Szostakowicza.
W ramach roku kulturalnego Francja-Rosja 2010 odbędzie się w obu krajach ponad 350 imprez artystycznych: koncerty, spektakle teatralne, operowe, wystawy, spotkania literackie. Równolegle w Rosji odbywają się francuskie imprezy kulturalne. 25 lutego w Moskwie otwarto wielką wystawę dzieł Pabla Picassa, pochodzących ze zbiorów francuskich.
Rano podczas spotkania z francuskimi przedsiębiorcami Miedwiediew zachęcał ich do inwestowania w Rosji. Obiecał im też, że będzie działał zdecydowanie, by ułatwić te inwestycje przez usprawnienie rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości.
Wieczorem w Pałacu Elizejskim odbywa się uroczysta kolacja na cześć rosyjskich gości, w której oprócz szefów obu państw uczestniczą ich małżonki - Carla Bruni-Sarkozy i Swietłana Miedwiediewa.
W poniedziałek, pierwszego dnia wizyty rosyjskiego prezydenta we Francji, podpisano dwa porozumienia gospodarcze. Pierwsze z nich, memorandum zawarte między francuskim koncernem energetycznym GDF Suez i rosyjskim Gazpromem, przewiduje włączenie się francuskiego koncernu w budowę Gazociągu Północnego (Nord Stream). GDF będzie miał w projekcie 9-procentowy udział. Drugie porozumienie dotyczy przejęcia przez francuskiego producenta taboru kolejowego Alstom 25 proc. udziałów jego rosyjskiego odpowiednika - TMH
Skomentuj artykuł