Słowacja: rezygnacja jednego z faworytów w wyborach prezydenckich

Słowacja: rezygnacja jednego z faworytów w wyborach prezydenckich
(fot. mistrik2019.sk)
PAP / kw

Jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich na Słowacji, popierany przez główną siłę opozycyjną Robert Mistrik zrezygnował we wtorek z walki wyborczej i poparł Zuzanę Czaputovą, podobnie jak on uważaną za faworytkę.

Mistrik był kandydatem niezależnym, którego popierała najsilniejsza partia opozycyjna Wolność i Solidarność (SaS). Chemik, przedsiębiorca produkujący markery wykorzystywane w badaniach onkologicznych, według ostatnich sondaży zajmował drugie miejsce wśród kandydatów do najwyższego urzędu w kraju.

Pierwsze miejsce w sondażach zajmował dotąd wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, którego w wyborach wspiera najsilniejsza partia obozu władzy - Kierunek-Socjaldemokracja (SMER-SD). Na trzecim miejscu była dotąd Czaputova, kandydatka liberalna, jedna z liderek pozaparlamentarnego, prawicowego ruchu Progresywna Słowacja.

"Jednoznacznie popieram Zuzanę Czaputovą. W świetle sondaży, które zostaną opublikowane w najbliższych dniach, przyszedł czas, by poczynić ten ważny krok" - powiedział Mistrik na konferencji prasowej, w której uczestniczyła także Czaputova. Dodał, że badania potwierdzają wzrost popularności tej kandydatki.

Po tej konferencji prasowej publiczne telewizja i radio opublikowały dane agencji badania opinii publicznej Median, według której Czaputova zajmuje pierwsze miejsce z poparciem 23,5 proc. Szefczovicz ma 20,5 a Mistrik 15 proc. Kolejnym kandydatem jest Sztefan Harabin mogący liczyć na 10,5 proc.

"Urzędu prezydenckiego nie możemy zostawić w rękach ludzi bliskich Robertowi Fico i Vladimirowi Mecziarowi" - podkreślał Mistrik. Fico jest przewodniczącym SMER-SD. Mecziar był premierem Słowacji w latach 90. i jego autorytarne rządy m.in. opóźniły wstąpienie kraju do NATO.

Za osobę bliską Mecziarowi uważany jest Harabin, były minister sprawiedliwości i były prezes Sądu Najwyższego.

Po wycofaniu się Mistrika Czaputovą poparła opozycyjna SaS oraz konserwatywna partia Zwyczajni Ludzie i Niezależne Jednostki (OLaNO). Czaputovą poparł także prezydent Andrej Kiska, który nie ubiega się o reelekcję.

Od 1993 roku, gdy powstała niezależna Słowacja, urząd prezydenta sprawują mężczyźni. W 2009 roku, w drugiej turze wyborów prezydenckich, walkę wyborczą z Ivanem Gaszparoviczem przegrała socjolożka, późniejsza szefowa rządu Iveta Radiczova.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowacja: rezygnacja jednego z faworytów w wyborach prezydenckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.