Sprzeciw wobec burzenia palestyńskich domów

Sprzeciw wobec burzenia palestyńskich domów
(fot. Nicolas Raymond / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / pk

Osiem izraelskich organizacji występujących w obronie praw człowieka zwróciło się do Sądu Najwyższego Izraela, aby przeciwstawił się państwowej polityce" zbiorowych represji", tj. burzenia domów rodzinnych osób, które uczestniczyły w atakach terrorystycznych.

Według wspomnianych organizacji izraelskich burzenie domów rodzinnych stanowi jaskrawe naruszenie prawa międzynarodowego i pogwałcenie praw człowieka. Może być uznane za zbrodnię wojenną.

W przekonaniu protestujących stowarzyszeń, "w Izraelu opinia, iż polityka burzenia domów stanowi pogwałcenie prawa, jest powszechna i podziela ją większość izraelskich prawników".

DEON.PL POLECA

Protest złożono w piątek na ręce prokuratora Michaela Sfarda w imieniu takich organizacji jak B'Tselem, Publiczny Komitet przeciwko Torturom w Izraelu, Jesz Din, Centrum Prawne Adalah doradzające mniejszościom arabskim w Izraelu i Rabini na rzecz Praw Człowieka.

W odróżnieniu od poprzednich protestów ten ostatni nie dotyczy pojedynczego przypadku zburzenia domu palestyńskiej rodziny, lecz w ogóle stosowania tej kary opartej na zasadzie zbiorowej odpowiedzialności. Podpisali się pod nim m.in. profesorowie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie - Yuwal Szany i Guy Harpaz. Ich zdaniem kara w postaci burzenia domów, w których mieszkają rodziny terrorystów, może stanowić zbrodnie wojenne, w kwestii których może orzekać Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sprzeciw wobec burzenia palestyńskich domów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.