Suwerenność w ramach jednoczącej się Europy

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / drr

W konflikcie egoizmów Polska nie wygra; szansą Polski jest suwerenność w ramach jednoczącej się coraz bardziej Europy - uważa premier Donald Tusk i to tego - jak mówił - będzie dotyczyła czwartkowa debata w Sejmie nt. przyszłości UE.

Informacji prezesa Rady Ministrów w sprawie przyszłości Unii Europejskiej posłowie wysłuchają w czwartek. Następnie nad informacją odbędzie się dyskusja.

Tusk w środę wieczorem w wywiadzie dla TVP1 powiedział, że potrzebna jest poważna debata, jak ma wyglądać Wspólnota, jakie mechanizmy zbudować, żeby narodowe egoizmy nie wzięły góry.

- W konflikcie egoizmów Polska nie wygra. Chcę przekazać tę dla mnie oczywistą myśl PiS-owskiej opozycji w Polsce. (...) Szansą Polski jest suwerenność w ramach jednoczącej się coraz bardziej Europy. To jest mój punkt widzenia: spierajmy się o to w Polsce - jutro zaczyna się debata w Sejmie - ale nie udawajmy, że jest jakiś inny temat tej debaty. Albo Europa przetrwa jako Wspólnota, albo się rozpadnie - zaznaczył.

DEON.PL POLECA


Tusk był też pytany o plany prezydenta Bronisława Komorowskiego dot. organizacji cyklu spotkań eksperckich, których celem będzie m.in. zapoznanie opinii publicznej z kwestiami dotyczącymi potrzebnego - jego zdaniem - pogłębienia integracji europejskiej.

- Każda współpraca z prezydentem jest z korzyścią, także głos prezydenta w sprawach kluczowych, takich jak miejsce Polski w Unii, kształt Unii, jest głosem niezbędnym - podkreślił.

- Mam pełne zaufanie do intencji i uwag prezydenta Komorowskiego. Jeśli uzna za stosowne być patronem także części tej debaty w Polsce, lepszego gospodarza dla takiej debaty nie znajdziemy - podkreślił premier.

Tusk mówił również o środowej debacie podsumowującej polską prezydencję, która odbyła się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- Ci, którzy mówią "nie" dla UE - niestety, słyszeliśmy niektórych polskich eurodeputowanych, którzy mówią bardzo wyraźnie "nie" dla zintegrowanej UE - godzą w absolutnie najczulszy punkt narodowego, polskiego interesu - powiedział.

Szef rządu odniósł się także do ostatnich oskarżeń wobec prof. Bronisława Geremka. Chodzi o program "Jan Pospieszalski: Bliżej" wyemitowany z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pokazano w nim fragment filmu Grzegorza Brauna pt. "Towarzysz gene­rał" (o gen. Wojciechu Jaruzelskim) dotyczący doku­mentu - depe­szy amba­sadora komu­ni­stycz­nych Nie­miec (NRD) do kie­row­nic­twa służb spe­cjal­nych tego kraju. Relacjo­nował on roz­mowę, którą przed wpro­wa­dze­niem stanu wojen­nego, jesie­nią 1981 r., miał odbyć z ówcze­snym mini­strem rządu PRL Sta­ni­sła­wem Cio­skiem. Cio­sek miał powiedzieć, że Gere­mek mówił mu, iż "po siło­wej kon­frontacji z wła­dzą Soli­dar­ność mogłaby powstać na nowo, jako rze­czy­wi­sty zwią­zek zawo­dowy, bez Matki Boskiej w kla­pie, bez pro­gramu gdań­skiego, bez poli­tycz­nego obli­cza i ambi­cji się­ga­nia po władzę".

Premier skomentował, że od Geremka, "od jego wizji i odwagi myślenia" zaczęła się "wielka europejska przygoda" naszego kraju. - Kiedy dzisiaj słyszę obrzydliwe insynuacje na temat Bronisława Geremka, to one płyną z ust tych, którzy tak naprawdę nie chcą Europy - mówił.

Informacjom podawanym przez TVP zaprzeczał też Ciosek. - Gdyby TVP zapytała mnie o tę sprawę, chętnie bym odpowiedział, bo dobrze ją pamiętam - mówił po emisji programu "Gazecie Wyborczej" Ciosek. - Przede wszystkim ten dokument to nie jest żadne odkrycie. Znany jest od 15 lat, kiedy po raz pierwszy został opublikowany w Niemczech. Wtedy też wszystko tłumaczyłem. Prof. Geremek nigdy mi czegoś takiego nie mówił. Gdyby tak mówił, to przekazałbym jego stanowisko gen. Jaruzelskiemu i nie byłoby stanu wojennego, bo znaczyłoby to, że jest możliwość porozumienia się - komentował Ciosek.

Jego zdaniem służby specjalne NRD spreparowały rzekomą rozmowę z Geremkiem, by przekazać ją "towarzyszom w Moskwie", chcąc "zmontować jakąś prowokację". - Ten materiał to śmieć. Wytaczanie tak ciężkich oskarżeń i formułowanie skrajnych wniosków na podstawie wtórnej i niezweryfikowanej relacji świadczy o jak najgorszej woli osób, które to zrobiły - mówił Ciosek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Suwerenność w ramach jednoczącej się Europy
Komentarze (5)
DM
do moderacji
15 grudnia 2011, 12:48
Tego nie pokażą w tvn http://www.youtube.com/watch?v=og3xg0krwKE Do moderacji: material na youtube umieszczony przez zwolenników new age - proponuję usunąć komentarz.
K
klara
15 grudnia 2011, 10:13
Panie Poeto, Piszesz Pan też może co o miłości? Człowieka do człowieka? Człowieka do Boga? Boga do człowieka? No przecież pisze o miłości - że nie ma jej w polityce.
J
ja
15 grudnia 2011, 10:03
 Panie Poeto, Piszesz Pan też może co o miłości? Człowieka do człowieka? Człowieka do Boga? Boga do człowieka?
E
egoizmy
14 grudnia 2011, 23:44
Partia - przepustka do władzy. Propaganda - zwyczajne oszustwo. Siła - areszt, pały, gazy. Banki - ukryte bankructwo. Partia - przewodnik narodu. Propaganda - telewizja, prasa. Siła - zbrodnia bez powodu. Banki - wirtualna kasa. Partia - immunitet, diety. Propaganda - szyderstwo i kpina. Siła - szarże, epolety. Banki - bieda i ruina. Partia - rząd, ekspozytura. Propaganda - ekranowy świat. Siła - tajna agentura. Banki - ewidencja strat. Partia - sutenerska zmowa. Propaganda - wynajęta dziwka. Siła - pięści zamiast słowa. Banki - zapłata w fałszywkach. Zwykła pajęczyna to p.p.s.b. Skutek i przyczyna tego, że jest źle! Zdmuchnij tylko z ramion to pozorne brzemię, a ocalisz siebie, być może i Ziemię. Marek Gajowniczek
M
mng
14 grudnia 2011, 22:13
 Tego nie pokażą w tvn http://www.youtube.com/watch?v=og3xg0krwKE