Świat rusza z pomocą humanitarną dla Haiti

Świat rusza z pomocą humanitarną dla Haiti
Banki zadeklarowały dodatkową pomoc dla Haiti (fot. PAP/EPA ORLANDO BARRIA)
PAP / mik

Rząd brazylijski - 10 mln dolarów, Hiszpania - trzy samoloty z pomocą logistyczną, Unia Europejska - 3 mln euro, Meksyk i Rosja - wyślą lekarzy, a Kanada - oddział saperów.

Rząd brazylijski oprócz pieniędzy wysłał na Haiti samolot z 14 tonami żywności, a na brazylijskich lotniskach przygotowywanych jest dalszych osiem samolotów z pomocą. Jednym z nich odlecą na Haiti minister obrony Brazylii Nelson Jobim i jeden z brazylijskich generałów, który będzie koordynował pomoc jego kraju dla ofiar trzęsienia ziemi.

Brazylijczycy dowodzą siłami ONZ na Haiti, które liczą 6 700 żołnierzy z 17 krajów.

Kanadyjski minister spraw zagranicznych Lawrence Cannon oznajmił, że jego kraj wysyła na Haiti saperską jednostkę wojskową, która przeprowadzi rozeznanie co do niezbędnej pomocy logistycznej, jakiej powinna udzielić Kanada.

Prowincja Quebec, gdzie mieszka 130 000 osób pochodzenia haitańskiego, sfinansuje wysłanie do pomocy na Haiti oddziału policji.

Komisja Europejska wyasygnowała 3 mln euro pilnej pomocy dla Haiti i uruchomiła system zarządzania kryzysowego. Holandia przekaże na pomoc Haiti 2 mln euro.

Z Rosji, na polecenie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, wystartuje samolot z kompletnym wyposażeniem szpitala polowego dla Haitańczyków.

"Szybką, skoordynowaną i energiczną pomoc" zapowiedział prezydent USA Barack Obama. W ciągu najbliższych godzin w czołówce pomocy mają przybyć na Haiti ekipy amerykańskich ratowników.

Rząd USA i organizacje prywatne rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję pomocy dla dotkniętego katastrofalnym trzęsieniem ziemi Haiti.

W środę o świcie (czasu lokalnego) samoloty rozpoznawcze amerykańskiej Straży Przybrzeżnej nadleciały nad Haiti i oszacowały zniszczenia i szkody spowodowane kataklizmem. Cztery kutry Straży pływające w pobliżu tego kraju od rana gotowe były do natychmiastowej pomocy.

Jak powiedział prezydent Barack Obama w krótkim wystąpieniu w Białym Domu, pierwsze ekipy ratownicze zaczną przybywać na Haiti jeszcze w środę po południu (czasu lokalnego).

Amerykańskie organizacje pomocowe i dobroczynne, z Amerykańskim Czerwonym Krzyżem na czele, rozpoczęły już akcję pomocy dla Haiti. Zachęcają one Amerykanów do przysyłania raczej donacji pieniężnych, a nie darów rzeczowych.

Telewizja w USA non stop nadaje relacje z Haiti, pokazując zniszczenia i dramat mieszkańców. W TV wystąpił m.in. ambasador Haiti w USA Raymond Joseph, apelując o pomoc dla swego kraju.

Ze szczególnym apelem zwrócił się on do państw Ameryki Łacińskiej.

Ambasador przypomniał, że na początku XIX wieku Haiti było jedynym oprócz USA niepodległym krajem na zachodniej półkuli - uzyskało niepodległość po powstaniu w 1804 r. i popierało wtedy niepodległościowe aspiracje mieszkańców ówczesnych kolonii hiszpańskich w Ameryce środkowej i południowej.

- Pokazaliśmy wtedy solidarność i teraz oczekujemy solidarności - powiedział amb. Joseph.

Banki deklarują dodatkową pomoc

Bank Światowy obiecał udzielenie Haiti dodatkowej pomocy w wysokości 100 mln dolarów i poinformował, że rozważa powołanie specjalnego funduszu powierniczego, który zająłby się mobilizowaniem i koordynowaniem międzynarodowej pomocy dla tego kraju.

Bank udzielił już Haiti od roku 2005 pomocy w wysokości 363 mln dolarów.

Dyrektor oddziału Banku Światowego ds. Karaibów, Yvonne Tsikata, powiedziała, że Bank wyśle wkrótce na Haiti grupę ekspertów, w której skład wejdą również specjaliści z innych agend ONZ, w celu oceny rozmiarów zniszczeń.

Współpracująca z Bankiem Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation), jeden z prywatnych pożyczkodawców, kontaktuje się już ze swoimi klientami na Haiti w celu udzielenia pomocy w odbudowie zniszczonych firm.

Międzyamerykański Bank Rozwoju (Inter-American Development Bank - IADB), który skupia swoją działalność w rejonie Ameryki Łacińskiej i Karaibów, zapowiedział wsparcie akcji pomocy dla Haiti sumą 90 mln dolarów. Dalsze 128 mln dol. ma zostać udzielone w br. w formie nowych grantów.

Siedziba Banku Światowego w stolicy Haiti Port-au-Prince legła w gruzach a siedziba banku IADB została poważnie uszkodzona.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świat rusza z pomocą humanitarną dla Haiti
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.