Szefowa kanadyjskiej dyplomacji zapowiada powołanie ambasadora ds. kobiet

Szefowa kanadyjskiej dyplomacji zapowiada powołanie ambasadora ds. kobiet
(Alexandros Michailidis / Shutterstock.com)
PAP / sz

Kanada utworzy stanowisko ambasadora ds. kobiet, pokoju i bezpieczeństwa - ogłosiła szefowa dyplomacji tego kraju Chrystia Freeland. Wśród rezultatów zakończonego w sobotę spotkania kobiet ministrów spraw zagranicznych w Montrealu są m.in. rekomendacje na zbliżającą się sesję ZO ONZ.

Zadaniem nowego ambasadora ma być doradztwo we wdrażaniu narodowego planu działania na rzecz kobiet, pokoju i bezpieczeństwa, będącego pokłosiem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 z 2000 roku. Jego powołanie ma być też krokiem na drodze do "feministycznej polityki zagranicznej", koncepcji stworzonej przez obecną w Montrealu szwedzką minister spraw zagranicznych Margot Wallstrom - powiedziała Freeland na konferencji prasowej podsumowującej szczyt.

Wśród tematów omawianych w Montrealu była przede wszystkim sytuacja w Syrii, Birmie, Wenezueli, Nikaragui i na Ukrainie. Wnioski z wielu z tych rozmów, prowadzonych z udziałem organizacji obywatelskich, zostaną przedstawione na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w przyszłym tygodniu - zadeklarowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini.

Mogherini stwierdziła, że spotkanie zaowocowało jedną z najlepszych dyskusji o polityce zagranicznej, jakich kiedykolwiek doświadczyła, "prawdopodobnie po części dlatego, że nie skupiałyśmy się na słowach na papierze, a bardziej na rzeczach do zrobienia, jak stąd wyjedziemy".

DEON.PL POLECA

Freeland zwróciła uwagę na prześladowanie mniejszości muzułmańskiej Rohingja w Birmie. Jak przypomniała, w czwartek Izba Gmin Kanady jednogłośnie uznała zbrodnie przeciwko Rohingjom jako ludobójstwo.

"Była tu dziś z nami jedna z liderek społeczeństwa obywatelskiego Rohingjów (...). Naoczne świadectwa były bardzo poruszające. To, co się dzieje, to tragedia i jest bardzo ważne, by kraje takie jak Kanada otwarcie mówiły o tym, co się dzieje" - stwierdziła Freeland.

Szczyt w Montrealu zakończył się bez deklaracji końcowej, ponieważ chodziło w nim o otwartą, prawdziwą dyskusję, "ale mogę powiedzieć, że postanowiłyśmy współpracować nad wieloma omówionymi dziś kwestiami w bardzo konkretny sposób" - powiedziała szefowa dyplomacji UE. Dodała, że współpraca ta będzie kontynuowana również w formacie G7.

Spotkanie w Montrealu było pierwszym tego typu oficjalnym wydarzeniem, ale Freeland przyznała, że wśród inspiracji do jego zorganizowania były nieformalne spotkania kobiet ministrów spraw zagranicznych w kuluarach ZO ONZ z inicjatywy Madeleine Albright, gdy pełniła ona rolę sekretarz stanu USA w latach 1997-2001. Albright Była pierwszą kobietą na stanowisku ministra spraw zagranicznych Stanów Zjednoczonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szefowa kanadyjskiej dyplomacji zapowiada powołanie ambasadora ds. kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.