Teksty premiera, ministra kultury i szefa IPN w znanym amerykańskim dzienniku. To dodatek o historii Polski

Teksty premiera, ministra kultury i szefa IPN w znanym amerykańskim dzienniku. To dodatek o historii Polski
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
PAP/ kb

W niedzielnym, ukazującym się w niemal milionowym nakładzie, wydaniu "Chicago Tribune" ukazał się dodatek o historii Polski podczas II wojny światowej. Musimy pamiętać o wojnie, by nie popełniać tych samych błędów - podkreśla w nim premier Mateusz Morawiecki. Wicepremier prof. Piotr Gliński pisze o zagrabionych Polsce dziełach kultury i wysiłkach w ich odzyskiwaniu. Prezes IPN dr Karol Nawrocki o tym, że wypłacenie przez Niemcy reparacji to szansa na pełne polsko-niemieckie pojednanie.

W dodatku zatytułowanym "Poland: First to Fight" oprócz tekstów zamieszczono też zdjęcia i infografikę. Czytelnicy tego jednego z pięciu największych amerykańskich dzienników mogą dowiedzieć się z niej o skali zadanych Polsce strat. W niemieckiej agresji zginęło ponad 5,2 mln polskich obywateli, w tym ponad 1,5 mln dzieci; w wyniku wojny 590 tys. osób zostało inwalidami; 80 proc. Warszawy zostało zrównane z ziemią; zniszczono 43 proc. dziedzictwa i architektury sakralnej - pokazuje zestawienie.

W czasie agresji na Ukrainę, pamięć o II wojnie światowej jest ważniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej i należy ją pielęgnować, by nie popełniać tych samych błędów - podkreśla w zamieszczonym w dodatku tekście premier Mateusz Morawiecki. Zaznacza, że to na terenie Polski III Rzesza dokonała najokrutniejszych zbrodni.

"Świadomość tego, że Niemcy zamieniły Polskę w piekło na ziemi, docierała na Zachód niezwykle powoli", podobnie jak wiedza o Holokauście, przekazywana przez Jana Karskiego, nie była pierwotnie przyjmowana przez zachodnich przywódców - przypomina premier.

DEON.PL POLECA

"To, co spotkało Polskę i to, co stało się na jej ziemiach w trakcie niemieckiej okupacji, to historia całkowitego wynaturzenia. To na terenie Polski Niemcy dokonywali najbardziej okrutnych zbrodni. To na terenie Polski zbudowali większą część infrastruktury, która posłużyła do jednej z najpotworniejszych zbrodni w dziejach – Holocaustu" - pisze Morawiecki.

Premier zwraca również uwagę na to, że "współczesna Europa zbudowana jest na pamięci o zwycięstwie nad nazizmem i jednocześnie wstydliwym wyparciu prawdy o bierności w pierwszej fazie wojny", w tym o tym, że Polska "została zdradzona przez swoich sojuszników". Zdaniem Morawieckiego, do tej historii należy obecnie wracać nie po to, by ją tyko wspominać, ale "by nie popełniać tych samych błędów, co wtedy".

Grabież polskich dzieł sztuki przez niemieckich i sowieckich okupantów była celowa i szeroko zakrojona; w wyniku wojny Polska straciła co najmniej 516 tys. dóbr kultury, zaś muzea straciły 50 proc. swoich kolekcji - zaznacza z kolei w swoim tekście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Zapowiada, że Polska nie ustanie w wysiłkach, by je odzyskać.

"Rabunek ze zbiorów publicznych na tle Europy Zachodniej był zdarzeniem bez precedensu i nie miał miejsca w innych krajach okupowanych, takich jak np. Holandia czy Francja. Osoby bezpośrednio zaangażowane w ten proceder nie były dobrane przypadkowo – byli to utytułowani niemieccy i austriaccy historycy, historycy sztuki i archeolodzy, pracownicy muzeów, uczelni i instytutów badawczych" - pisze Gliński.

Wypłata reparacji wojennych byłaby dla Niemiec szansą, by doprowadzić do pełnego polsko-niemieckiego pojednania - pisze w tekście "Przez reparacje do pojednania" prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dodatek w dzienniku "Chicago Tribune" ukazał się we współpracy z polskim miesięcznikiem "Wszystko co najważniejsze" w projekcie historycznym z Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Fundacją Narodową.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Teksty premiera, ministra kultury i szefa IPN w znanym amerykańskim dzienniku. To dodatek o historii Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.