Trzy organizacje pozarządowe wracają na Morze Śródziemne ratować migrantów

Trzy organizacje pozarządowe wracają na Morze Śródziemne ratować migrantów
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Trzy organizacje pozarządowe ogłosiły w czwartek, że wracają na Morze Śródziemne, by nieść pomoc migrantom płynącym z Afryki do Włoch. We wspólnym komunikacie zarzuciły rządowi w Rzymie, że prowadzi kampanię przeciwko organizacjom humanitarnym.

W ostatnich miesiącach z Cieśniny Sycylijskiej i wód w rejonie Libii zniknęły statki organizacji pozarządowych, ponieważ nowy rząd Włoch zamknął dla nich wszystkie porty w kraju. Latem jednostka "Aquarius" z kilkuset migrantami zabranymi z morza została po długim kryzysie i oczekiwaniu na zgodę na wpłynięcie do portu na Sycylii przyjęta w Hiszpanii.

DEON.PL POLECA
Włoskie porty zamknięte dla NGO

Koalicja rządowa twierdzi, że organizacje, które biorą migrantów z łodzi i pontonów na swoje pokłady, pomagają faktycznie przemytnikom ludzi. Włoskie porty są zamknięte dla NGO - powtarza szef MSW, wicepremier Matteo Salvini. We wspólnym komunikacie organizacje Sea Watch, Proactiva Open Arms i Mediterranea oświadczyły, że wracają na Morze Śródziemne, by "bronić praw człowieka" i nieść pomoc migrantom. Jak poinformowano, ich statki w najbliższych dniach dopłyną do wybrzeży Libii.

DEON.PL POLECA

"Intensywna kampania kryminalizacji przeciwko organizacjom humanitarnym osiągnęła swój cel, jakim było wyeliminowanie niewygodnych świadków, i narzuciła milczenie na temat tego, co dzieje się na tych wodach" - podkreślono w oświadczeniu, cytowanym przez Ansę. Agencja przytacza również fragmenty raportu ekspertów Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), w którym wyrażono zaniepokojenie "trwającą we Włoszech kampanią zniesławiającą organizacje pozarządowe, zaangażowane w operacje niesienia pomocy na Morzu Śródziemnym", a także przedstawianiem jako "przestępczej" działalności tych, którzy "bronią praw migrantów".

Włoski rząd uniemożliwia pomoc

"Włoski rząd - głosi raport - praktycznie uniemożliwił statkom NGO kontynuowanie pomocy migrantom, co doprowadziło do wzrostu liczby przypadków utonięć i zaginięć". "Ratowanie życia nie jest przestępstwem, ochrona godności ludzkiej nie jest przestępstwem" - zaznaczono w dokumencie. Eksperci UNHCR zaapelowali do rządu w Rzymie, by zmienił kurs, gdyż "nowe normy i klimat nienawiści zagrażają prawom migrantów we Włoszech". Wyrazili opinię, że w czasie kampanii wyborczej na początku roku "niektórzy politycy wspierali bezwstydnie retorykę rasistowską i ksenofobiczną, wystąpienia zachęcające do nienawiści i dyskryminacji".

Nowy rząd Giuseppe Contego wprowadził "kroki przeciwko migrantom", a pozbawienie ich ochrony wystawia ich na większe zagrożenie ze strony przemytników i grup przestępczych - oceniono w raporcie. Jego autorzy stwierdzili, że choć rozumieją, przed jakimi wyzwaniami stoją Włochy z powodu "braku skutecznego systemu europejskiej solidarności", jednak uważają, że "nie usprawiedliwia to naruszania praw człowieka".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzy organizacje pozarządowe wracają na Morze Śródziemne ratować migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.