UE: Holandia i Austria przekazują Czechom respiratory

UE: Holandia i Austria przekazują Czechom respiratory
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

Holandia przekaże Czechom 105 respiratorów, a Austria 15; wraz z zadeklarowaną wcześniej partią 30 urządzeń z unijnej rezerwy rząd w Pradze zabezpieczył 150 maszyn, które mają ratować życie w tym najmocniej dotkniętym drugą falą koronawirusa kraju.

 

DEON.PL POLECA

Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że w odpowiedzi na prośbę Czech wysyła pierwszą partię 30 respiratorów ze swej utworzonej w ostatnich miesiącach rezerwy. Bruksela zwróciła się przy tym do państw członkowskich o deklarację ws. możliwości przekazaniu przez nie dodatkowego sprzętu.

Na prośbę tą odpowiedziały Austria i Holandia. Ten pierwszy kraj poza respiratorami zaoferował również 30 wysokoprzepływowych urządzeń do tlenoterapii przez nos.

"Dziękuję Austrii i Holandii za ich wsparcie w ramach naszego unijnego mechanizmu ochrony ludności w czasie, gdy większość Europy ponownie zmaga się z drugą falą pandemii koronawirusa. Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE nadal ściśle współpracuje z organami zajmującymi się ochroną ludności wszystkich uczestniczących państw" - oświadczył cytowany w komunikacie unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Sytuacja w Czechach jest najtrudniejsza w całej Europie. Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że w kraju tym jest ponad 1300 przypadków Covid-19 na 100 tys. osób.

Do tej pory w Czechach wykryto ponad ćwierć miliona zakażeń; zmarło 2201 osób. Znacząco rośnie liczba hospitalizowanych - obecnie jest ich ponad 5 tysięcy. Liczba pacjentów w ciężkim stanie wzrosła o ponad jedną trzecią w ciągu tygodnia i jest ich 800. Rezerwa łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów z lżejszym przebiegiem Covid-19 zwiększyła się w niedzielę o 500, gdy wojsko zakończyło budowę i montowanie szpitala polowego.

RescEU obejmuje różnego rodzaju sprzęt medyczny, taki jak maski ochronne czy respiratory medyczne używane na oddziałach intensywnej terapii. Rezerwa, która jest stale uzupełniana, jest przechowywana w kilku państwach członkowskich, które są odpowiedzialne za zakup sprzętu. Komisja Europejska pokrywa 100 proc. kosztów. Obecnie rescEU gości 6 krajów UE: Dania, Niemcy, Grecja, Węgry, Szwecja i Rumunia.

Strategiczne zdolności medyczne są częścią szerszej rezerwy rescEU, obejmującej też m.in. środki do gaszenia pożarów z powietrza. Rezerwa rescEU stanowi ostatnią deskę ratunku w unijnym mechanizmie ochrony ludności, który można aktywować w przypadku wszelkiego rodzaju zagrożeń naturalnych i spowodowanych przez człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Zatrzymaj się, jedz i błogosław!

Garść czasu, szczypta życzliwości, dużo, dużo miłości i jeden stół – oto przepis na najpiękniejsze spotkania z rodziną, przyjaciółmi i z Bogiem. Sposób na wspaniałe świętowanie i odnowienie bliskiej relacji...

Skomentuj artykuł

UE: Holandia i Austria przekazują Czechom respiratory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.