UE i MFW uzgodniły pomoc dla Cypru

(fot. EPA/Katia Christodoulou)
PAP / drr

Ministrowie finansów strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde uzgodnili w sobotę nad ranem pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnością Cypru w wysokości 10 mld euro - poinformowały źródla oficjalne w Brukseli.

Uzgodniony po wielogodzinnych nocnych negocjacjach pakiet pomocy jest nieco mniejszy niż początkowo oczekiwano (mówiono o sumie ponad 17 mld euro) i ma głównie na celu dokapitalizowanie cypryjskich banków, które boleśnie odczuły restrukturyzację zadłużenia Grecji w ub. r.

Do pakietu pomocy dołączono szereg ostrych warunków. Według Reutera powołującego się na nieoficjalne informacje od uczestników obrad, Cypr zgodził się na podniesienie podstawowej stopy podatku od przedsiębiorstw o 2,5 pkt. procentowych do 12,5 proc. Podniesione mają być podatki od depozytów bankowych oraz od zysków kapitałowych. Depozyty bankowe powyżej 100 tys. euro będą obciążone jednorazową opłatą w wysokości 9,9 proc.

Rząd Cypru zapowiedział też wyprzedaż aktywów państwowych.

Posunięcia te mają zwiększyć dochody państwa, utrzymać zadłużenie publiczne na poziomie umożliwiającym jego obsługę i tym samym umożliwić ograniczenie pomocy UE i MFW.

Cypr, którego PKB wynosi zaledwie 0,2 proc. PKB całej Unii, ma jednak duże znaczenie dla przyszłości całej strefy euro. Uzgodniona pomoc dla Cypru jest niewielka w porównaniu z wcześniej udzieloną pomocą dla Grecji (240 mld euro), czy Irlandii (67,5 mld euro).

Jednak ewentualna niewypłacalność Cypru odbiłaby się niekorzystnie na nastrojach inwestorów i zaufaniu do krajów strefy euro a także wywołałaby negatywne reperkusje na rynkach finansowych. Pokrzyżowałaby też starania Europejskiego Banku Centralnego przywrócenia stabilizacji finansowej strefy euro.

Rząd Cypru wystąpił o pomoc finansową w czerwcu ub.r. wobec ostrego i narastającego kryzysu finansów publicznych. Proces negocjacji opóźnił się ze względu na wybory prezydenckie w lutym.

Cypr został piątym krajem strefy euro - po Grecji, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii - który uzyskał pomoc UE i MFW w zmniejszeniu zadłużenia publicznego.

Analitycy podkreślają, że dużą rolę w gospodarce Cypru odgrywa Rosja, której inwestorzy zdeponowali w cypryjskich bankach ponad 20 mld euro. Zdaniem Associated Press i Reutera, Rosja najprawdopodobniej zgodzi się przedłużyć do roku 2021 okres spłaty pożyczki udzielonej Cyprowi w 2011 r. w wysokości 2,5 mld euro. Rosja. może też zgodzić się na zmniejszenie oprocentowania tej pożyczki. Cypryjski minister finansów Michael Sarris ma udać się w poniedziałek do Moskwy na rozmowy w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE i MFW uzgodniły pomoc dla Cypru
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.