UE oskarża Chiny ws. paneli słonecznych

(fot. panDx1 / Foter / CC BY)
PAP / ptt

Komisja Europejska wszczęła oficjalne dochodzenie przeciwko Chinom w związku z podejrzeniami, że kraj ten obchodzi ustanowione półtora roku temu cła antydumpingowe na panele słoneczne poprzez wysyłanie tych produktów do "28" przez Malezję i Tajwan.

- Wniosek zawiera wystarczające dowody wskazujące, że środki antydumpingowe wprowadzone w odniesieniu do przywozu modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego i głównych komponentów (tj. ogniw) pochodzących lub wysyłanych z Chińskiej Republiki Ludowej są obchodzone poprzez przywóz objętego dochodzeniem produktu z Malezji i Tajwanu - napisano w opublikowanym w piątek rozporządzeniu Komisji Europejskiej.

W 2013 r. państwa UE wprowadziły cła antydumpingowych na panele słoneczne z Chin, pochodzące od producentów, którzy nie przystąpili do ugody z UE w tej sprawie. Cła mają obowiązywać do 6 grudnia tego roku.

Ugoda oraz stałe cła antydumpingowe i antysubsydyjne miały zahamować spadek cen paneli słonecznych na europejskim rynku, który postawił w trudnej sytuacji producentów w UE. Według szacunków branżowych dumpingowe praktyki Chińczyków zagrażały 25 tys. miejsc pracy w UE i doprowadziły do zamknięcia 60 fabryk związanych z branżą paneli słonecznych.

DEON.PL POLECA

Niemiecki producent SolarWorld AG poskarżył się jednak w kwietniu KE, że Chiny nadal wysyłają do UE zbyt tanie panele. Niemcy wskazali, że po wprowadzeniu ceł antydumpingowych nastąpiła znaczna zmiana w strukturze handlu obejmującego wywóz z Chin, Malezji i Tajwanu ogniw fotowoltaicznych.

- Zmiana ta zdaje się wynikać z wysyłania objętego postępowaniem produktu przez Malezję i Tajwan do Unii - napisano w podstawie wniosku wszczynającego dochodzenie w tej sprawie. Podkreślono również, że są wystarczające dowody, iż ceny produktu objętego dochodzeniem są cenami dumpingowymi.

KE przekaże teraz kwestionariusze, które będą musieli wypełnić dla niej eksporterzy i producenci, a także przedstawiciele chińskich władz.

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Na ten kraj przypada około 65 proc. światowej produkcji, a UE jest głównym rynkiem eksportowym Chin.

Według opracowania Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) Chiny mają największe światowe zatrudnienie w energetyce (3,39 mln osób).

Z najnowszych dostępnych danych za 2013 r. wynika, że liczba miejsc pracy w całej UE w tym sektorze wynosiła 1,2 mln, co oznacza spadek o 50 tys. w porównaniu z 2012 r. Najmocniej ucierpiał przemysł ogniw fotowoltaicznych, który ze względu na silną konkurencję oraz mniejsze niż zakładano zapotrzebowanie ze strony państw unijnych musiał zlikwidować 87 tys. miejsc pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE oskarża Chiny ws. paneli słonecznych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.