UE rozważa wzmocnienie sankcji wobec Krymu

(fot. European Parliament / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / ptsj

Unia Europejska rozważa rozszerzenie zakazu inwestycji na Krymie o zakaz sprzedaży technologii wydobycia ropy i gazu, a także zaprzestanie działalności europejskich firm turystycznych na półwyspie - wynika z projektu dokumentu, do którego w środę dotarł Reuters.

Wśród propozycji nowych restrykcji, nad którymi trwają obecnie prace w UE, znalazł się również zakaz nabywania czy finansowania przez obywateli UE firm na Krymie, zaanektowanym w marcu przez Rosję.

"Zakazuje się sprzedaży, dostaw, przekazywania i eksportu towarów i technologii" - głosi projekt dokumentu w odniesieniu do branży transportowej, telekomunikacyjnej, energetycznej oraz wydobycia i produkcji ropy, gazu i minerałów.

Wcześniej tego dnia premier Rosji Dmitrij Miedwiediew mówił, że powrót Krymu do Rosji był jej pisany. Aneksja należącego do Ukrainy półwyspu nie jest uznawana przez UE.

DEON.PL POLECA

Jak poinformował Reutersa przedstawiciel UE, nie wiadomo, czy politykom uda się zakończyć pracę nad sankcjami w takim czasie, aby mogły zostać przyjęte przez ministrów spraw zagranicznych państw UE, którzy spotykają się w poniedziałek w Brukseli.

Reuters zauważa, że na szczycie UE 18-19 grudnia do przywódców UE ma trafić projekt osobnego oświadczenia mówiący o wzmocnieniu "polityki Unii dotyczącej nieuznania bezprawnej aneksji Krymu".

Polska premier Ewa Kopacz oświadczyła we wtorek na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie, że UE "powinna być przygotowana na trzeci pakiet sankcji" wobec Rosji, jeśli nie będą wypełniane postanowienia z Mińska. Na początku września w stolicy Białorusi na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE został przyjęty 12-punktowy plan porozumienia w sprawie rozejmu między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Zakładał on m.in. całkowite wycofanie do Rosji personelu i sprzętu wspierającego rebelię oraz uwolnienie wszystkich zakładników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE rozważa wzmocnienie sankcji wobec Krymu
Komentarze (7)
T
tak
11 grudnia 2014, 10:59
Przeczytałem tylko zapowiedź tego artykułu i byłem absolutnie pewny, że głos zabierze jazmig. I się nie pomyliłem ani co do jego obecności ani tego co napisał. Jaki on jest przewidywalny! Jeszcze gdyby chciał wytłumaczyć jak Ukraina może zagłodzić tereny całkowicie zajęte przez Rosjan? Tam teraz Ruskie żądzą! Uważają się za osobny kraj, którego nawet flagę pokazują, a kraj ten nazwali Noworosja. Jakim więc cudem za głód tam ma odpowiadać Ukraina? Gdy chodzi o komentarze na rzecz Rosji, skąd inąd inteligentny jazmig traci tę wspaniała cechę.
11 grudnia 2014, 11:51
Przestałem się interesować tym, co w temacie Ukrainy mają do powiedzenia rosyjscy agenci i/lub osoby emocjonalnie niezrównoważone. Tobie też polecam takie podejście do tematu.
jazmig jazmig
11 grudnia 2014, 10:49
Gienadij Moskal pełniący funkcję gubernatora obwodu ługańskiego w imieniu kijowskich władz powiedział w wywiadzie udzielonym dla jednej z ukraińskich gazet, że jedynym sposobem na to aby ludność zbuntowanych rejonów Ukrainy ponownie chciała przejść pod kontrolę władz centralnych jest zagłodzenie jej: „Głód – nic przyjemnego. Przyjdzie czas i wyjdą: miasto za miastem, wioska za wioską. Innego sposobu na odzyskanie terytoriów nie widzę”. A to link do artykułu w którym ukazał się zacytowany powyżej fragment wywiadu Gienadija Moskala: [url]http://krasnodon.biz/moskal-zhdet-golodomora-na-donbasse/[/url] Dla mnie skojarzenie powyższych słów w odniesieniu do tego co działo się już wcześniej w historii na tym obszarze jest jednoznaczne i wskazuje na ciągłość mentalną w odniesieniu do specyficznego, i jakże przy tym charakterystycznego, podejścia w rozwiązywaniu problemów społecznych i politycznych. Z tym, że takie podejście nie kojarzy się w żaden sposób z demokracją, a wprost przeciwnie; ze zbrodniczą dyktaturą. Jak widać z powyższego, nie tylko po przez pryzmat wypowiedzianych przez Moskala słów, ale również przez całokształt wydarzeń jakie obserwujemy od początku majdaniarskiej rewolty w Kijowie, ten kraj nie dąży w kierunku demokratycznego państwa prawa, tylko w kierunku bezlitosnej dla swych oponentów i społeczeństwa dyktatury. całość: [url]https://adnovumteam.wordpress.com/2014/12/11/wojna-domowa-na-ukrainie-11-12-2014r-96-dzien-rozejmu/[/url]
jazmig jazmig
11 grudnia 2014, 10:47
władze Austrii, której obywatelką jest znana śpiewaczka operowa Anna Netrebko, popisały się ostatnio przestrzeganiem bardzo wyśrubowanych norm demokratycznego państwa prawa, grożąc jej pozbawieniem obywatelstwa. Powodem dla którego austriackie władze chcą pozbawić obywatelstwa operową śpiewaczkę Annę Netrebko jest to, że ona mając dobre serce z własnego majątku postanowiła przeznaczyć znaczne środki finansowe- w wysokości około 20 tys dolarów amerykańskich- na odbudowę i remont zniszczonego przez ukraiński ostrzał artyleryjski teatru w Doniecku.
jazmig jazmig
11 grudnia 2014, 10:38
UE jest potrzebna na Krymie jak palec w drzwiach. Nikt tam za nimi nie tęskni.
T
tak
11 grudnia 2014, 11:01
Mów w swoim imieniu. Przecież wszystkich mieszkańców Krymu o to nie pytałes.
.
...
11 grudnia 2014, 00:19
Polska premier Ewa Kopacz oświadczyła we wtorek na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie, że UE "powinna być przygotowana na trzeci pakiet sankcji" wobec Rosji ... A dopiero co było kopanie na metr w głąb. Jak oni wszyscy chodzą jak w zegarku, wystarczy pociągnąć za sznurek i natychmiast śpiewają inną melodię.