UE zaostrzy przepisy dot. internetu i ochrony danych

(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Rady UE zdołali wypracować we wtorek ostateczny kompromis w sprawie pakietu prawnego, który ureguluje ochronę danych i prywatności użytkowników internetu.

Zdaniem ekspertów nowe regulacje pociągną za sobą zwiększenie ochrony prywatności i ochrony danych 500-milionowego rynku użytkowników internetu w UE, zmuszając wielkie korporacje do dostosowania się do rygorystycznych norm unijnych.

Przepisy, które miałyby wejść w życie za dwa lata, zabraniają firmom internetowym rozpowszechniania jakichkolwiek informacji o danym użytkowniku bez wyraźnej i potwierdzonej zgody tej osoby.

Uczestniczący w negocjacjach przedstawiciel Parlamentu Europejskiego Jan Philipp Albrecht powiedział po zakończeniu negocjacji, że udało się uzgodnić stanowiska wszystkich stron. Sporna pozostała jedynie kwestia granicy wiekowej, od której dzieci mogłyby być obecne w sieci bez pisemnej zgody rodziców (odpowiednio: 13 lub 16 lat). Jej rozstrzygnięcie postanowiono pozostawić w gestii państw członkowskich.

DEON.PL POLECA

Ocenił też, że nowe ramy prawne "umożliwią nakładanie mandatów na firmy łamiące zasady ochrony danych obowiązujących w UE do wysokości odpowiadającej 4 proc. rocznego obrotu, co w wypadku światowych potentatów internetowych będzie wyrażać się w miliardach euro".

Pakiet prawny o ochronie danych obejmuje dyrektywę Komisji Europejskiej oraz rozporządzenie (Regulation), które stanowi najważniejszy akt prawny UE.

Projekt został we wtorek przekazany pod obrady Parlamentu Europejskiego. W czwartek o jego losach zadecyduje Komitet Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Deputowani spodziewają się przegłosować ostateczny projekt pakietu na sesji plenarnej jeszcze przed zakończeniem tego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE zaostrzy przepisy dot. internetu i ochrony danych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.