UNICEF: walka przeciwko rekrutowaniu dzieci-żołnierzy skuteczna
Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) odnotował sukces w walce z zaciąganiem do wojska dzieci-żołnierzy.
W ciągu minionych 10 lat z regularnych wojsk i grup zbrojnych udało się zwolnić 65 tysięcy dzieci - poinformowano 21 lutego w Paryżu. Dyrektor UNICEF Anthony Lake zwrócił jednocześnie uwagę, że w dalszym ciągu pilnej pomocy potrzebują tysiące dzieci-żołnierzy.
Według danych Funduszu od 2013 roku ok. 17 tysięcy dzieci wcielono do wojska w Południowym Sudanie i ok. 10 tysięcy w Republice Środkowoafrykańskiej. Sytuacja jest też problematyczna w Nigerii oraz krajach sąsiedzkich. Tylko w ubiegłym roku w tym regionie terrorystyczne ugrupowanie islamskie Boko Haram zwerbowało w swoje szeregi prawie dwa tysiące dzieci.
ONZ-owska organizacja posiada też dokumentację podobnych przypadków w Jemenie, gdzie od marca 2015 roku, a więc od wybuchu tam wojny domowej, do wojska wcielono 1500 dzieci.
W 2007 roku w stolicy Francji przedstawiciele 58 państw uchwalili tzw. "zasady paryskie", mające na celu walkę z procederem wcielania do wojska nieletnich żołnierzy. Dokument stanowił aktualizację "zasad z Kapsztadu" z 1997 roku, które były pierwszym programem międzynarodowym, dotyczącym "demilitaryzacji" dzieci-żołnierzy i przywracania ich do życia w społeczeństwie. "Zasady paryskie" przyjęło dotychczas 105 krajów.
Skomentuj artykuł