Von der Leyen: dzielenie się gazem w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie

Von der Leyen: dzielenie się gazem w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie
fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
PAP / pk

Europejczycy powinni wspólnie kupować gaz. Aby to osiągnąć, będziemy kupować gaz na poziomie Unii Europejskiej. Zaangażowane firmy mogą tworzyć "konsorcja zakupowe gazu" - powiedziała w środę w europarlamencie w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jak wskazała, jest to ważne, aby kraje UE nie rywalizowały o surowiec i w ten sposób podnosiły ceny. Von der Leyen dodała, że ważne jest też dzielenie się gazem w Europie.

- Sytuacja jest szczególnie trudna dla krajów bez dostępu do morza w Europie Środkowej. Na naszym jednolitym rynku z wysoce zintegrowanymi łańcuchami dostaw zakłócenie w jednym państwie członkowskim ma ogromny wpływ na wszystkie państwa członkowskie. Dlatego dzielenie się gazem w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie - oświadczyła przewodnicząca KE.

- Państwa członkowskie już od pięciu lat mają na mocy prawa UE obowiązek zawierania umów solidarnościowych. Jednak do dziś uzgodniono tylko 6 z 40 możliwych umów. To po prostu za mało. Dlatego wprowadzimy domyślne zasady dla państw członkowskich. Będzie to wiążące, o ile nie zawrą indywidualnych umów solidarnościowych. Solidarność energetyczna jest podstawową zasadą w naszych traktatach, więc wcielmy ją w życie - zaznaczyła von der Leyen.

DEON.PL POLECA

Te środki - jak dodała - będą miały pozytywny wpływ na ceny gazu. - Zwiększyliśmy oszczędności (w zużyciu energii - PAP) i zapełniliśmy nasze magazyny. Wszyscy możemy być z tego dumni. Ale sprzeciwianie się rosyjskiemu przymusowi energetycznemu ma swoją cenę. Europejskie rodziny doświadczyły gwałtownego wzrostu rachunków za gaz. A nasze firmy walczą o utrzymanie konkurencyjności - dodała szefowa KE.

Przypomniała, że w marcu KE zaproponowała Radzie możliwość ograniczenia cen gazu. - Dziś do tego wracamy. Obecny benchmark określający ceny gazu to TTF. TTF koncentruje się na gazie rurociągowym, podczas gdy LNG nabiera coraz większego znaczenia w Europie. Potrzebujemy nowego, konkretnego benchmarku cenowego dla LNG. Komisja opracuje teraz ten uzupełniający poziom odniesienia wraz z europejskim organem regulacyjnym - poinformowała von der Leyen.

Przyznała, że to zajmie jednak czas, dlatego KE jako środek zaradczy proponuje ograniczenie ceny poprzez TTF. - Nazywamy to mechanizmem korekty rynkowej. (...) W drugim kroku przygotujemy mechanizm operacyjny. To gaz na poziomie hurtowym. Ale gaz podnosi również ceny energii elektrycznej. I tutaj w grę wchodzi model iberyjski (ograniczenia cen). Zasługuje na rozważenie na poziomie UE - powiedziała szefowa KE.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Von der Leyen: dzielenie się gazem w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.