W. Brytania: Rząd ogłosił koniec recesji

W. Brytania: Rząd ogłosił koniec recesji
David Cameron (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
PAP / mh

Rząd Davida Camerona w reakcji na dane PKB za III kwartał br. ogłosił koniec recesji. Brytyjska gospodarka w okresie od lipca do września wzrosła o 1 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami - wynika z opublikowanych w czwartek wstępnych danych.

Jest to najsilniejszy kwartalny przyrost w ostatnich pięciu latach, choć wstępne dane Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) zwykle bywają uaktualniane. Liczby potwierdzają, że Wielka Brytania wyszła z okresu załamania w poprzednich trzech kwartałach, jednak w ocenie ekonomistów jej kondycja wciąż jest krucha. Trudna jest zwłaszcza sytuacja w budownictwie.

Na dane  miała wpływ letnia olimpiada w Londynie, ponieważ przychód ze sprzedaży biletów uwzględniony był w kalkulacji wyników gospodarki i wniósł do PKB 0,2-0,3 pkt proc. Danych za poprzedni kwartał nie uznawano za reprezentatywne z uwagi na obchody 60-lecia panowania Elżbiety II, które przyniosły dodatkowy dzień wolny od pracy.

"Liczby potwierdzają, że gospodarka jest na dobrej drodze do uzdrowienia, choć nie nastąpi to od razu" - powiedział minister finansów George Osborne.

ONS zauważa, że brytyjska gospodarka tylko w połowie odrobiła straty, których doznała w wyniku krachu z lat 2008-09, gdy kryzys w bankowości przeniósł się na pozafinansowe gałęzie gospodarki.

Wielka Brytania weszła w recesję w II  kw. 2008 r. i wyszła z niej w IV  kw. 2009 r. Przez sześć kwartałów PKB skurczył się łącznie o 4,9 proc., co oznacza, że recesja z lat 2008-09  była najdłuższa i najgłębsza w historii. W I kw. 2012 r. Wielka Brytania ponownie znalazła się w recesji, tym razem jej gospodarka kurczyła się przez trzy kwartały z rzędu, łącznie o 1,2 proc.

Struktura danych wskazuje na wzrost produkcji, w tym przemysłu wytwórczego (obejmującego wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego), o 1,1 proc. kwartał do kwartału, usług (stanowiących ok. 80 proc. gospodarki) o 1,3 proc. oraz spadek w sektorze budownictwa o 2,5 proc. Za szczególnie optymistyczne uważane jest to, że wzrósł każdy z pięciu składników usług.

Analitycy zauważają, iż brytyjska gospodarka stała pod znakiem paradoksu. Mocne dane o zatrudnieniu (przyrost o 783 tys. od początku 2010 r.) nie współgrały ze spadkiem PKB. MFW przewiduje, że brytyjska gospodarka skurczy się w 2012 r. o 0,4 proc.

Zagrożeniem dla niej jest sytuacja w eurostrefie i amerykański program zmniejszenia deficytu fiskalnego tzw. fiscal cliff (kumulacja wyższych podatków z cięciem wydatków). Oba czynniki szkodzą nastrojom w biznesie i eksportowi. Innym niekorzystnym czynnikiem jest umocnienie funta wobec innych walut, co szkodzi konkurencyjności eksportu. Po ogłoszeniu danych funt umocnił się o 0,5 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W. Brytania: Rząd ogłosił koniec recesji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.