"W Polsce nie brak ludzi myślących jak Breivik"

"W Polsce nie brak ludzi myślących jak Breivik"
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski (fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
8 lat temu
PAP / psd

W Polsce nie brak ludzi myślących tak jak Behring Breivik, który strzelał do rodaków, by obalić rząd, ponieważ uważa, że jest on pozbawiony prawnego i politycznego tytułu do rządzenia - powiedział w środę w Londynie szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

W Londynie minister Sikorski spotkał się z szefem brytyjskiego MSZ Williamem Hague'em w ramach regularnych konsultacji polsko-brytyjskich.

- W Polsce też mamy środowiska, które uważają, że demokratycznie wybrany prezydent czy rząd to zdrajcy, którzy naprawdę nie reprezentują Polski i Polaków. To są bardzo niebezpieczne emocje i ich podsycanie może prowadzić do takich nieobliczalnych skutków - przestrzegł na spotkaniu z dziennikarzami.

Sikorski zauważył, że z takimi poglądami stara się walczyć we własnym zakresie. Przypomniał swoje zawiadomienie o przestępstwie, które złożył w prokuraturze, dotyczące niektórych portali. - Mowa nienawiści w internecie, pisanie karygodnych bzdur, takich jak "Żydzi do gazu" czy innych tego typu treści nawołujących do przemocy w internecie, uzmysławiają na przykładzie norweskim, jak blisko może być od słów do czynów - zaznaczył.

- Internet to kloaka, w której różni frustraci wylewają swoją żółć. Zniesławiania, nawoływania do nienawiści, do przemocy nie są objęte immunitetem prawnym. (...) Prawo obowiązuje w internecie tak samo jak gdzie indziej - dodał.

Według niego winni wpisów nadużywających wolności słowa muszą brać odpowiedzialność za to, co piszą, tak samo, jak właściciele mediów, którzy rozprowadzają ich wpisy. Sikorski uważa, że internet wymaga regulacji tak samo jak inne media.

Zamach w Norwegii skomplikował - jego zdaniem - wstępne rządowe prace nad projektem ustawy o usługach internetowych, ponieważ na nieprzejrzyste uregulowania prawne nałożył się dodatkowy element bezpieczeństwa publicznego.

Minister liczy, że sprawa, którą wytoczył portalom, umożliwi sądowi rozstrzygnięcie, która ustawa reguluje działalność forów internetowych: czy jest to ustawa o usługach internetowych (hostingu internetowym), czy też prawo prasowe.

Sikorski zapewnił, że w sprawie piątkowych ataków w Norwegii polskie służby od pierwszych chwil współpracują ze służbami innych państw.

- W sprawie zamachowca w Norwegii są niestety wątki polskie, zarówno ideologiczne - terrorysta z aprobatą wyrażał się o niektórych partiach politycznych w Polsce - jak też niestety również wątki logistyczne. (...) Atak pokazuje, jak bardzo potrzebna jest paneuropejska współpraca wymiany danych o podejrzanych transakcjach - wskazał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W Polsce nie brak ludzi myślących jak Breivik"
Komentarze (24)
H
helmutt
29 lipca 2011, 10:23
'BYŁY członek PO'. Ale niech tylko ktoś napisze, że Breivik jest chrześcijaninem, niechby nawet byłym, to oburzenie 'prawdziwych katolików' jest bezgraniczne. A co katolikom do tego??? Breivik został ochrzczony jako protestant, w wieku 15 lat. Zresztą protestantem był mniej więcej takim, jak Senyszyn chrześcijanką. Nie wierzył w Boga, tylko w dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa. Poczytaj jego manifest. Bliżej mu do współczesnego satanizmu niż do protestantyzmu.
PF
Polityczni fanatycy
29 lipca 2011, 10:00
<a href="http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,ti<x>tle,Sikorski-ktos-wzywa-do-zamachu-na-mnie-i-Donalda-Tuska,wid,13639947,wiadomosc.html">wiadomosci.wp.pl/kat,1342,ti<x>tle,Sikorski-ktos-wzywa-do-zamachu-na-mnie-i-Donalda-Tuska,wid,13639947,wiadomosc.html</a> będą wzmorzone kontrole na granicach miast/
P
PL
29 lipca 2011, 09:40
Brakuje mi tu wynajętych. Ada-majtkisa, brata robota...Co się dzieje? Wakacje. Brat robot dal noge i w sobie wlaciwy sposob sie pozegnal (art. Jezus nalezalby do PIS-u) przed przerwa. Po powrocie wroci jako siostra system albo inny etatowiec. Nawet Kinia zmniejszyla swoja aktywnosc...wiec mozna spokjniej dyskutowac. Co do wypowiedzi Sikorskiego (a w tonacji PO) - na wszystkim mozna zbic kapital i POpulistycznie zaistniec "internet wymaga regulacji tak samo jak inne media" a kazda okazja jest dobra by zamknac usta opozycji
F
fanka
29 lipca 2011, 09:29
Brakuje mi tu  wynajętych. Ada-majtkisa, brata robota...Co się dzieje?
P
poszukujący
29 lipca 2011, 09:14
Minister z przyzwoitości powienien się co najmniej podac do dymisji za niszczenie wizerunku Polski, o który tak dbał (słusznie) przy sprawie o. Rydzyka. Ale żeby to zrobić, powienien byc przyzwoity i mieć chociaż trochę honoru, którego Panu Ministrowi całkowicie brak
Holeton Terierski
Holeton Terierski
29 lipca 2011, 03:37
I kto to mówi...? Na złodzieju czapka gore...
JN
jak na gazie
28 lipca 2011, 22:07
"zmienił się Radek, zajął się czymś nowym chodzi jak na gazie -  podobno łupkowym" /M/
B
Brook
28 lipca 2011, 20:49
Czy ten pan "dorzynający watahę" nie pamięta już słów Tuska że nie krytykuje się własnego kraju poza jego granicami? Jak można mówić coś takiego o Polakach ? Jak można tak szkalować przeciwników politycznych? Sikorski już wcześniej swoimi wypowiedziami dawał o sobie złe świadectwo, teraz jednak przebił nawet Palikota. Jego miejsce to polityczny śmietnik, a nie dyplomacja.
J
Jacek
28 lipca 2011, 19:01
,,Poseł PiS Adam Hofman, [...]" >>Komorowski: „będziemy strzelać do was jak do kaczek” Niesiołowski” „Kaczyński jest kandydatem do psychiatrycznego leczenia…” Sikorski: „…Jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy, wygramy tę batalię…! “ Niesiołowski: „…Kaczyńscy są źródłem wszelkiego zła. Zwłaszcza Jarosław Kaczyński…” Palikom: „Dlaczego do Smoleńska wyjechał kartofel, kurdupel, alkoholik, a wrócił mąż stanu? Bo Rosjanie podmienili ciało” Palikot: “Jarosława Kaczyńskiego trzeba zastrzelić i wypatroszyć (…) Bronisław Komorowski pójdzie na polowanie na wilki i zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie…” Palikot: „…Kaczyński zachowuje się jak patologiczny zabójca…” Niesiołowski: „… Część z tych, którzy stoją tam i rzekomo pilnują krzyża, to rzeczywiście kandydaci do kliniki psychiatrycznej. Ostatnia stacja tej ich procesji to Tworki…” Palikot: „… Odpowiedzialność moralną za śmierć 95 ludzi ponosi Lech Kaczyński, bo to on przygotowywał wyjazd. To on ma krew na ręku ludzi, którzy zginęli w katastrofie. (…) głupota, bezmyślność, pycha i ego Lecha Kaczyńskiego doprowadziło do tragedii. (…) Rodzina Kaczyńskiego powinna przeprosić rodziny poległych…” Tusk: „…Jego (Prezesa PiS) największą wadą polityczną, tym, co wywołuje u ludzi lęk, jest mocne przekonanie, że jako prezydent rozpocznie kolejną polityczną wojnę. Ja wiem, że tę wojnę rozpocznie…” << Powyższe wypowiedzi nie zostały zebrane przeze mnie. Politycy wszystkich opcji od lat piszą i mówią bzdury. Branie ich wypowiedzi na poważnie dowodzi naiwności. Do tego można się przyzwyczaić. Ale wypowiedź Sikorskiego, mająca podtekst polityczny, mająca na celu uderzenie w przeciwników politycznych, dowodzi przede wszystkim braku szacunku dla tych zamordowanych dzieciaków i ich rodzin. To nadużycie. Niegodne prostactwo, ośmieszające wszystkich Polaków.
28 lipca 2011, 16:48
Specjalista od dorzynania watahy mógłby nie ośmieszać się takimi tekstami. Ot, znalazł się pierwszy odpowiedzialny za wypowiadane słowa. Ale takowych nie uznających mamy również tu na Deonie. :-) No chyba nie jesteś aż tak surowy w samoocenie ? :-)
P
pytajnik
28 lipca 2011, 16:42
Jeżeli polski minister spraw zagranicznych twierdzi, że w Polsce istnieje „Mowa nienawiści w internecie, pisanie karygodnych bzdur, takich jak "Żydzi do gazu" czy innych tego typu treści nawołujących do przemocy” , że w „ Polsce nie brak ludzi myślących tak jak Behring Breivik” to co ma pomyśleć o nas, Polakach przeciętny Francuz, Niemiec, Włoch i inny Europejczyk?. Polski minister potwierdza stereotypy rozsiewane za granicą o naszym antysemityzmie, a nawet jeszcze gorzej , że mnóstwo Polaków jest takich jak najbardziej ostatnio znienawidzony zamachowiec. Nie wyobrażam sobie aby jakikolwiek minister reprezentujący jakikolwiek kraj powiedział coś takiego na oficjalnym forum. Szkalowanie swojego narodu nie należy do obowiązków jego ministra. Ale to nie koniec. Oto co się jemu i prawdopodobnie rządowi marzy: „Sikorski uważa, że internet wymaga regulacji tak samo jak inne media.” Ta regulacja to cenzura. PO ma już prawie wszystkie gazety, radia , telewizje z TVPO włącznie. Teraz zamknie usta internautom i mamy komunistyczną przeszłość na całego. Kłamstwa się będą lać z każdej strony. I co, nie miał racji O. Rydzyk mówiąc o totalitaryzmie w Polsce? Dodałbym, że to demokracja a la PUTIN, czyli antydemokracja.
Z
zainteresowany
28 lipca 2011, 16:30
,,Poseł PiS Adam Hofman, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział w sierpniu:Palikot przekroczył granicę, za którą już nie ma polityki, tylko trzeba tego faceta powiesić na najbliższej gałęzi. Wszyscy musimy do tego doprowadzić. Po czymś takim trzeba mu wybrać gałąź" Proszę o dokładne dane dot. wypowiedzi posła Hofmana. Data, tytuł wywiadu autora.
G
Groszek
28 lipca 2011, 15:30
"- W Polsce też mamy środowiska, które uważają, że demokratycznie wybrany prezydent czy rząd to zdrajcy, którzy naprawdę nie reprezentują Polski i Polaków. To są bardzo niebezpieczne emocje i ich podsycanie może prowadzić do takich nieobliczalnych skutków - przestrzegł na spotkaniu z dziennikarzami." Specjalista od dorzynania watahy mógłby nie ośmieszać się takimi tekstami. Ot, znalazł się pierwszy odpowiedzialny za wypowiadane słowa. Ale takowych nie uznających mamy również tu na Deonie. :-) To kim jest premier państwa, który rezygnuje z udziału w  narodowych uroczystościach u boku prezydenta swojego kraju, a przyjmuje zaproszenie od premiera kraju, który przez 45 lat dyktował Polsce swe warunki ? Można z kimś się nie zgadzać w wielu politycznych kwestiach, ale rezygnować ze wspólnej polityki zagranicznej, by tylko ośmieszyć swojego prezydenta jest chyba czymś większym niż polityczną głupotą?
28 lipca 2011, 14:37
"- W Polsce też mamy środowiska, które uważają, że demokratycznie wybrany prezydent czy rząd to zdrajcy, którzy naprawdę nie reprezentują Polski i Polaków. To są bardzo niebezpieczne emocje i ich podsycanie może prowadzić do takich nieobliczalnych skutków - przestrzegł na spotkaniu z dziennikarzami." Specjalista od dorzynania watahy mógłby nie ośmieszać się takimi tekstami. Ot, znalazł się pierwszy odpowiedzialny za wypowiadane słowa. 
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
28 lipca 2011, 13:38
i zachęcania do zarżnięcia przeciwników politycznych np. były członek PO i mord w lodzi? 'BYŁY członek PO'. Ale niech tylko ktoś napisze, że Breivik jest chrześcijaninem, niechby nawet byłym, to oburzenie 'prawdziwych katolików' jest bezgraniczne.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
28 lipca 2011, 13:06
,,Poseł PiS Adam Hofman, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział w sierpniu:Palikot przekroczył granicę, za którą już nie ma polityki, tylko trzeba tego faceta powiesić na najbliższej gałęzi. Wszyscy musimy do tego doprowadzić. Po czymś takim trzeba mu wybrać gałąź" 
ZT
za: Tomasz Rożek GN
28 lipca 2011, 12:51
<a href="http://www.gosc.pl/doc/911398.Ministrze-zamilcz-w-koncu-Prosze">www.gosc.pl/doc/911398.Ministrze-zamilcz-w-koncu-Prosze</a> Ministrze, zamilcz w końcu. Proszę Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, po wczorajszym (środa) spotkaniu z Williamem Hague'em (swoim brytyjskim odpowiednikiem) powiedział: „W Polsce nie brak ludzi myślących tak jak Anders Behring Breivik, który strzelał do rodaków, by obalić rząd, ponieważ uważa, że jest on pozbawiony prawnego i politycznego tytułu do rządzenia”. Kogo konkretnie minister Sikorski ma na myśli? Siebie, jak mówił o dożynaniu watah (zwracając się do ministrów i zaplecza legalnego przecież rządu PiS)? Premiera, gdy mówił że życzy opozycji by wyginęła jak dinozaury? A może Sikorskiemu przypomniał się były v-ce przewodniczący PO Janusz Palikot, który w czasie kampanii prezydenckiej mówił, że Jarosława Kaczyńskiego należy zabić na polowaniu i wypatroszyć. Później znalazł się jeden (jak się okazało całkowicie poczytalny), który ten plan wcielił w życie. Zabił człowieka z powodu przynależności partyjnej. Czy po stronie PiS nie było ostrych wystąpień? Były. Bywały też zbyt ostre, ale nigdy nie padały słowa o zabijaniu, dorzynaniu czy patroszeniu zwolenników PO. I jeszcze jedno. Czy to aby nie minister Sikorski słał noty do Watykanu a w telewizji aż czerwieniał ze złości gdy mówił o Ojcu Rydzyku, który za granica powiedział o Polsce kilka nieprawdziwych słów? Mówiono wtedy, że o kraju, za jego granicami powinno mówić się dobrze, albo wcale. Jak widać dotyczy to tylko niektórych. Gdy w jednym ze swoich felietonów o tym przypomniałem (cytując skandaliczne wypowiedzi Bronisława Geremka jakie padły w zagranicznej prasie i brak na te słowa jakiejkolwiek reakcji), skrytykowała mnie, przy okazji manipulując słowami, Katarzyna Wiśniewska z Gazety Wyborczej. Zasada Kalego święci tryumfy.
P
Patrzyłem
28 lipca 2011, 12:46
się na mury i w necie. Jest dużo innych przejawów niechęci, nie tylko antysemityzm, to tylko ułamek zjawiska. Śmiać się z tego, nie przejmować. Oburzanie się nic nie zmieni, prócz nastroju. Samo może przerodzić się w pogardę, nienawiść, oczywiście "świętą", jak w napisie: "Zapier[---] faszystowskich morderców!". Mieli pretensje do T. Rydzyka za stawianie Polski w złym świetle. A co robi p. Sikorski? Czy nie mogliby się zajmować wyłącznie rządzeniem (od zrzędzenia są inni,np. internauci)? W imię obłąkańczej-wykreowanej walki z terroryzmem "więcej" demokracji, czyli kontroli? Panowie, licznik długu w ruchu, do roboty!
R
rork
28 lipca 2011, 12:26
Tylko, że do ludzi takich, jak Brevik należy raczej Ryszard C. Sikorski zapomnina, że nienawiść w internecie skierowana jest również w opozycję. Zapomina o nagonce na pozycje i wszystkich inaczej myślących. O "bydle", "dożynaniu watahy" itd. Skandaliczna wypowiedź, służaca tylko dalszemu niszczeniu opozycji. I zwyczajnie głupia.  
P
Paweł
28 lipca 2011, 12:26
A co wygaduje?
P
PL
28 lipca 2011, 12:18
ISTOTNIE PANIE MINISTRZE OD DOŻYNANIA WATAHY. i zachęcania do zarżnięcia przeciwników politycznych np. były członek PO i mord w lodzi? A moze lepiej przypomiec zachete do obywatelskiego nieposluszenstwa wobec demokratycznie wybranej wladzy a gloszona przed kilku laty przez obecne jelity... Ale pan pewnie tego nie pamięta- wszak to było tak dawno....wszak to slowa milosci, ktora nie jedno ma imie
NP
no proszę...
28 lipca 2011, 12:05
 ISTOTNIE PANIE MINISTRZE OD DOŻYNANIA WATAHY.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
28 lipca 2011, 11:58
Co ten człowiek wygaduje? Jak on może reprezentować Polskę? Hańba! Policjanci CBŚ zatrzymali 20-latka który w swoim domu w okolicach małopolskiej Muszyny konstruował bomby - informuje RMF FM. Mężczyzna jest przesłuchiwany w prokuraturze. Ładunki, powstawały na bazie nawozów rolniczych, podobnie jak te, które wybuchły w Norwegii.
V
vfvt6t9
28 lipca 2011, 11:48
Co ten człowiek wygaduje? Jak on może reprezentować Polskę? Hańba!

Skomentuj artykuł

"W Polsce nie brak ludzi myślących jak Breivik"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.