W.Brytania: Sąd najwyższy odrzucił wniosek rządu ws. odwracalności Brexitu

W.Brytania: Sąd najwyższy odrzucił wniosek rządu ws. odwracalności Brexitu
(PAP/EPA/ANDY RAIN)
PAP / sz

Brytyjski sąd najwyższy odrzucił we wtorek próbę odwołania ministerstwa ds. wyjścia z Unii Europejskiej od decyzji szkockiego sądu o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania o możliwość jednostronnego wycofania się kraju z procesu opuszczenia Wspólnoty.

Jak podkreślono w wyroku, skierowanie pytania nie jest ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy i nie podlega procesowi apelacji.

Szkocki sąd zdecydował o zwróceniu się do TSUE w odpowiedzi na wniosek grupy proeuropejskich polityków i aktywistów, którzy liczą na to, że w razie organizacji drugiego referendum ws. Brexitu lub upadku rządu premier Theresy May możliwe byłoby jednostronne wycofanie się Wielkiej Brytanii z procesu wyjścia z UE, który jest zapisany w art. 50 traktatów.

Nie jest jasne, czy takie rozwiązanie wymagałoby jednomyślnej zgody pozostałych 27 państw członkowskich, czy też mogłoby być dokonane jednostronnie przez brytyjskie władze.

Według stanowiska brytyjskiego rządu pytanie skierowane do TSUE jest bezpodstawne, bo ministrowie nie mają intencji zmieniania decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej.

Pierwsze wysłuchanie sprawy w TSUE spodziewane jest 27 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W.Brytania: Sąd najwyższy odrzucił wniosek rządu ws. odwracalności Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.