Węgry: piknik w rocznicę przyjęcia uchodźców. "To jest kształcenie przez zabawę"

(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Piknik połączony z podchodami w rocznicę przyjęcia polskich uchodźców przez Węgry we wrześniu 1939 r. zorganizowała w niedzielę w budapeszteńskim lesie polonijna organizacja Polonia Nova.

"Co roku spotykamy się w lesie, jest rodzinny piknik, a do tego przeróżne konkurencje i zawody, zawsze związane z ważnymi faktami polskiego uchodźstwa" - powiedziała PAP szefowa Polonii Novej Maria Felfoeldi. Jak podkreśliła, piknik odbywa się zawsze w okolicach 17 września, kiedy to w 1939 r. zaczęli napływać na Węgry polscy uchodźcy.

Dla uczestników pikniku przygotowano zadania, np. znalezienia czegoś w lesie, strzelenia do balonu, w środku którego znajduje się informacja dotycząca polskich uchodźców, zrobienia plakatu o przyjaźni polsko-węgierskiej do świetlicy żołnierskiej czy zatańczenia czardasza.

W tym roku dzieci uczą się też opatrywać rannych, bandażując ich papierem toaletowym. Dorośli odpowiadają natomiast na pytania, np. dotyczące tego, gdzie były na Węgrzech obozy dla uchodźców albo ile czasu istniała polsko-węgierska granica w XX wieku.

"To jest kształcenie przez zabawę. Ludzie dużo się dowiadują w ten sposób i potem pamiętają" - zaznaczyła Felfoeldi.

Jak podkreśliła, dla dorosłych pytanie, jak długo trwała polsko-węgierska granica, jest trudne. Wydaje im się, że długo, a tymczasem istniała tylko parę miesięcy - od marca do września 1939 r. Nie jest też powszechną wiedza o obozach dla polskich uchodźców na Węgrzech. Często ludzie wiedzą, że były, ale nie, że aż kilkadziesiąt.

"Bardzo nam zależy na podkreśleniu solidarności dwóch narodów i na edukacyjnym walorze; oczywiście przy rozrywce" - powiedziała Felfoeldi.

Na Węgry przybyło po agresji sowieckiej na Polskę ponad 100 tys. polskich uchodźców cywilnych i wojskowych, przed którymi ówczesny premier Pal Teleki otworzył granice. Obozy dla nich znajdowały się m.in. w Balatonboglar nad Balatonem, w Inarcs na południe od Budapesztu czy w Leanyfalu na północ od węgierskiej stolicy. W Balatonboglar otwarto nawet dzięki życzliwości władz węgierskich polskie liceum i gimnazjum, w którym do wkroczenia w 1944 r. Niemców edukację zdobyło około 600 polskich uczniów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Węgry: piknik w rocznicę przyjęcia uchodźców. "To jest kształcenie przez zabawę"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.