Większe zaangażowanie militarne USA w Azji

Większe zaangażowanie militarne USA w Azji
(fot. PAP/EPA/BARBARA WALTON)
PAP / mm

Waszyngton i Manila porozumiały się w sprawie pogłębienia współpracy w dziedzinie obronności, które pozwoli przez 10 lat zwiększyć amerykańską obecność wojskową na Filipinach. Kraj ten prowadzi spory terytorialne z Chinami.

Jako pierwsza taką informację podała agencja Associated Press, powołując się na dwa źródła w filipińskich władzach oraz poufny dokument rządowy.

Na mocy tego porozumienia siły amerykańskie uzyskają dostęp na 10 lat do wybranych filipińskich baz i będą mogły z wyprzedzeniem rozlokować w tym kraju myśliwce i okręty. Umowa ma zostać podpisana w poniedziałek w ministerstwie obrony w Manili, na krótko przed przybyciem prezydenta Baracka Obamy.

DEON.PL POLECA

Kilkuset żołnierzy USA stacjonuje na południu Filipin od 2002 r.; prowadzą szkolenia w walce z terroryzmem i pełnią rolę doradczą wobec filipińskiego wojska, które od kilku dekad walczy z muzułmańską rebelią.

Dokument, do którego dotarła AP, nie precyzuje, jak liczne będą siły amerykańskie dodatkowo rozlokowane na Filipinach "na zasadzie tymczasowej i rotacyjnej". Ich liczebność ma jednak zależeć od skali wspólnych działań wojskowych, jakie mają być prowadzone w obozach na Filipinach.

Porozumienie gwarantuje, że filipiński dowódca bazy będzie miał dostęp do wszystkich terenów udostępnianych Amerykanom.

Dodatkowy amerykański kontyngent ma służyć lepszej koordynacji wojsk USA i Filipin, pomagać w patrolowaniu i ochronie terytorium kraju oraz uczestniczyć w akcjach ratunkowych w nadzwyczajnych sytuacjach, np. po katastrofie naturalnej.

Porozumienie zawarto w czasie terytorialnych sporów z Chinami na Morzu Południowochińskim o obżarty potencjalnie bogate w ropę naftową i gaz. W tej sytuacji władze w Manili zwróciły się do Waszyngtonu o pomoc w modernizacji swojej marynarki wojennej i sił powietrznych.

Chiny deklarują swą suwerenność nad 90 proc. powierzchni Morza Południowochińskiego, ignorując w ten sposób roszczenia Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do przynajmniej niektórych jego akwenów.

W 2012 r. Filipiny utraciły kontrolę nad rafą Scarborough, a od maja ubiegłego roku chińskie okręty widywano w pobliżu należącej do spornych wysp Spratly rafy Second Thomas, gdzie filipińscy żołnierze stacjonują w osadzonym na brzegu statku transportowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Większe zaangażowanie militarne USA w Azji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.