Włochy. Premier: szkoły zostaną otwarte we wrześniu

Włochy. Premier: szkoły zostaną otwarte we wrześniu
(fot. depositphotos.com)
PAP / pp

Szkoły we Włoszech zostaną otwarte we wrześniu - ogłosił premier Giuseppe Conte, potwierdzając, że uczniowie nie wrócą już do klas w tym roku szkolnym. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" zastrzegł, że w maju Włosi nie odzyskają pełnej swobody poruszania.

W opublikowanej w niedzielę rozmowie szef włoskiego rządu przedstawił zarysy planu otwarcia kraju i odmrożenia gospodarki w drugiej fazie epidemii, czyli począwszy od 4 maja. Jego szczegóły zostaną zaprezentowane najpóźniej na początku tygodnia - poinformował.

Zapewnił, że ministerstwo oświaty pracuje nad przygotowaniem egzaminów maturalnych i gimnazjalnych. Będą to egzaminy ustne, "w warunkach bezpieczeństwa" - dodał.

Premier zaznaczył, że niemożliwe jest to, aby na początku maja wszyscy uzyskali pełną wolność, w tym przemieszczania się. Zdaniem Contego w kraju nie ma jeszcze do tego warunków, na całkowitą wolność trzeba jeszcze poczekać. "Zagwarantujemy większą możliwość poruszania się, zachowując przy tym konieczność prewencji i działań, by ograniczyć zakażenia" koronawirusem - oświadczył.

Ponadto premier zapowiedział stopniowe przywracanie aktywności firm przy poszanowaniu środków ochrony i bezpieczeństwa, wymaganych w obecnym kryzysie epidemicznym. "Pracujemy nad tym, aby zapewnić wznowienie działalności większości firm; od produkcji po budownictwo" - przekazał. Conte przyznał, że Włochy "nie mogą przeciągać fazy zamknięcia". "Ryzykujemy zbyt dużymi stratami dla społeczno-ekonomicznej tkanki kraju" - wskazał.

Szef rządu zastrzegł przy tym, że otwieranie kraju musi przebiegać "z ostrożnością" i przy "rygorystycznym przestrzeganiu" reguł. Gdy takie warunki zostaną zapewnione, część aktywności może zostać wznowiona jeszcze pod koniec kwietnia - wyjaśnił. Wymienił w tym kontekście roboty publiczne, takie jak budowa szkół i więzień, a także produkcję, głównie na eksport.

Sojusznikom z UE i NATO, zaniepokojonym transportem wojskowej pomocy medycznej z Rosji, włoski premier odpowiedział: "Nasze stanowisko w polityce zagranicznej nie zmienia się, nie może zależeć na pewno od pandemii".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
23,94 zł
39,90 zł

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

Włochy. Premier: szkoły zostaną otwarte we wrześniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.