Włosi żegnają zmarłego prezydenta Scalfaro

Włosi żegnają zmarłego prezydenta Scalfaro
(fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI )
KAI / Radio Watykańskie / slo

Zmarłego w nocy z soboty na niedzielę w wieku 93 lat byłego prezydenta Włoch Oscara Luigi Scalfaro Żydzi włoscy żegnają jak serdecznego przyjaciela. Prezes związku Renzo Gattegna w depeszy do rodziny zmarłego przypomniał, że podczas wizyty w rzymskiej synagodze Scalfaro powiedział, że "za każdym razem, kiedy padacie ofiarą dyskryminacji albo obraża was pogarda, ja też jestem Żydem".

- Szczególnie wrażliwy na los mniejszości, w ciągu lat nawiązał solidne więzy ze wspólnotą żydowską - przypomina jej przywódca. Podkreśla jednocześnie, że Scalfaro był założycielem i pierwszym przewodniczącym parlamentarnego stowarzyszenia przyjaźni włosko-izraelskiej, które do dziś dnia odgrywa cenną rolę we włoskim życiu politycznym. "Dlatego Żydzi włoscy, żegnając Oscara Luigi Scalfaro, żegnają przyjaciela" - kończy Gattegna.

Do chrześcijańskich wartości, które ukształtowały naród włoski, nawiązał Papież w telegramie kondolencyjnym po śmierci byłego prezydenta Oscara Luigiego Scalfaro. Składając wyrazy współczucia Mariannie Scalfaro, córce zmarłego wczoraj nad ranem w wieku 93 lat polityka, Benedykt XVI określa go jako "katolickiego męża stanu". Przypomina, że na odpowiedzialnych stanowiskach publicznych zawsze zabiegał on "o popieranie dobra wspólnego i nieprzemijających chrześcijańskich wartości etyczno-religijnych, właściwych historycznej i obywatelskiej tradycji Włoch".

DEON.PL POLECA

Były prezydent Włoch Oscar Luigi Scalfaro. Głową państwa był w latach 1992-1999. Papież Benedykt XVI nazwał go "wybitnym katolickim mężem stanu".

Urodzony w 1918 roku w Novarze Scalfaro poświęcił całe życie polityce.

Rezygnując z kariery sędziego, zapoczątkowanej w 1943 roku, trzy lata później został wybrany do Zgromadzenia Konstytucyjnego po referendum, w rezultacie którego zniesiono monarchię i ustanowiona została republika.

Od 1946 nieprzerwanie zasiadał w parlamencie i zajmował wielokrotnie stanowisko wiceministra i ministra w resortach sprawiedliwości, transportu, edukacji.

Był jednym z założycieli i liderów Chrześcijańskiej Demokracji.

W 1987 roku ówczesny prezydent Francesco Cossiga powierzył mu misję utworzenia rządu, ale z niej zrezygnował.

W kwietniu 1992 roku Scalfaro został przewodniczącym Izby Deputowanych, a miesiąc później parlament wybrał go na prezydenta kraju.

Był szefem państwa w wyjątkowo gorącym okresie, gdy doszło do ujawnienia gigantycznej afery korupcyjnej na szczytach polityki, znanej jako Tangentopoli. Doprowadziła ona do upadku większości partii, w tym także Chrześcijańskiej Demokracji.

Gdy zakończyła się jego kadencja, zgodnie z włoskim zwyczajem parlamentarnym Oscar Luigi Scalfaro otrzymał tytuł dożywotniego senatora.

Pogrzeb Scalfaro odbył się dziś w rzymskiej bazylice Matki Bożej na Zatybrzu. Prowadzi przy niej działalność Wspólnota św. Idziego, z którą były prezydent Włoch był blisko związany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włosi żegnają zmarłego prezydenta Scalfaro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.