Wstrząsy wtórne mogą trwać nawet pół roku

Fala tsunami porwała tysiące łodzi, samochodów i domów
PAP / drr

Zdaniem sejsmologa dr. hab. Wojciecha Dębskiego, wstrząsy wtórne po trzęsieniu ziemi w Japonii mogą potrwać nawet przez pół roku. Nie powinny być jednak silniejsze niż wstrząs pierwotny.

Na północy Japonii doszło do silnego trzęsienia ziemi ocenianego na ok. 8,9 w skali Richtera. Towarzyszyła mu seria wstrząsów wtórnych, w tym o sile 7,4, do którego doszło około 30 minut po głównym trzęsieniu. To jedno z najsilniejszych trzęsień w historii.

- Po wstrząsie tego typu można się spodziewać, że wstrząsy następcze będą trwały pół roku. Te najsilniejsze, to będzie następnych kilkanaście dni. Potem wstrząsy będą coraz słabsze i coraz rzadsze – mówi dr hab. Wojciech Dębski z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Jak zaznacza, siła wstrząsów wtórnych na ogół jest mniejsza od wstrząsu pierwotnego. - Można się spodziewać, że nie powinny one przekraczać 8 stopni w skali Richtera - dodaje.

W Japonii mieliśmy do czynienia ze wstrząsem płytkim, ale za to bardzo silnym. Hipocentrum trzęsienia, czyli położone w głębi Ziemi źródło rozchodzenia fal sejsmicznych, znajdowało się na głębokości około 10 km.

- To miało katastrofalne znaczenie, bo wywołało falę tsunami. By taka fala mogła powstać, musi dojść do poruszenia się dna morskiego. Część lądu przykryta wodą musi się przemieścić - albo podnieść, albo opuścić – tłumaczy sejsmolog. - Z pierwszych oszacowań wynika, że w tym przypadku podniosło się, co spowodowało, że cała olbrzymia masa wody uległa przesunięciu i ruszyła w kierunku wysp japońskich i kierunkach przeciwnych.

Zdaniem Wojciecha Dębskiego, gdyby trzęsienie wystąpiło na głębokości 50 kilometrów, to nawet gdyby wystąpiły deformacje dna morskiego, byłyby one minimalne. - Nie byłoby tsunami, a ono jest w tym przypadku żywiołem niszczycielskim - mówi.

Według przewidywań, fala tsunami może sięgnąć nawet 10 metrów. - Fale tsunami jesteśmy w stanie zasymulować, dlatego jeśli ośrodki ostrzegania podają 10 m, to pewnie jest to wielkość wiarygodna - ocenia naukowiec.

Amerykańskie centrum geofizyczne poinformowało, że ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono praktycznie na wszystkich wybrzeżach Pacyfiku, w tym w Australii i Ameryce Południowej. Z kolei Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca uważa, że wysoka fala tsunami może zmyć niektóre wyspy na Pacyfiku.

Według eksperta, tak duży obszar objęty ostrzeżeniem nie jest niczym zaskakującym. "Tsunami z grudnia 2004 roku spowodowało duże zniszczenia na wybrzeżach Afryki, nawet południowej” – przypomniał. Dodał, że największe szkody tsunami spowoduje na terenach zurbanizowanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wstrząsy wtórne mogą trwać nawet pół roku
Komentarze (1)
Bogusław Płoszajczak
11 marca 2011, 13:33
Mam nadzieję, że nie ma to żadnego związku z zaburzeniami grawitacji.