"Wybór władz UE pokazał trudność kompromisu"

Nowy układ rozgrywających w UE: Herman Van Rompuy, Jose Barroso i Catherine Ashton (fot. PAP/EPA Dirk Waem)
"Financial Times" / PAP / zylka

Wybór Hermana Van Rompuya na przewodniczącego Rady Europejskiej i Catherine Ashton na szefową dyplomacji UE wskazuje, że wejście w życie Traktatu Lizbońskiego nie ułatwi procesu podziału stanowisk w Unii – zauważa piątkowy "Financial Times". Ich wybór pokazuje też, zdaniem dziennika, jak wielką rolę w polityce Unii Europejskiej będzie odgrywał Parlament Europejski.

"FT" przypomina, że dwie największe grupy polityczne w PE, centroprawicowa Europejska Partia Ludowa oraz socjaliści, nalegały na zachowanie równowagi politycznej w obsadzie nowych funkcji. Oznaczało to, że szefem unijnej dyplomacji musi zostać polityk z lewicy – a tutaj pole wyboru było niewielkie. W kwestii stanowiska prezydenta UE z kolei małe państwa opierały się, by objął ją przedstawiciel wielkich państw, takich jak Wielka Brytania czy Francja.

Van Rompuy ani Ashton nie są "wielkimi postaciami politycznymi o międzynarodowej reputacji", ale klasycznymi kompromisowymi kandydatami – przyznaje "FT". Ich wybór wielu obserwatorów uznało za oznakę niezdolności UE do zaznaczenia swego miejsca na arenie międzynarodowej. Pierwszą reakcją w Waszyngtonie był szok i rozczarowanie.

Jednak z drugiej strony – wskazuje dziennik – oboje mają opinię osób kompetentnych i zdolnych do manewrowania wśród potencjalnych raf unijnej polityki i wewnątrz unijnych instytucji: w Radzie Europejskiej, Komisji Europejskiej, i – co może okazać się najważniejsze – w europarlamencie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wybór władz UE pokazał trudność kompromisu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.