"Zakładam, że Klaus podpisze teraz Traktat"

Prezydent Lech Kaczyński (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / zylka

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że po czwartkowej decyzji krajów członkowskich UE o wyłączeniu Czech z obowiązywania zapisów Karty Praw Podstawowych, będącej integralną częścią Traktatu z Lizbony, czeski prezydent Vaclav Klaus podpisze ten dokument.

- Ja naprawdę nie jestem Vaclavem Klausem, ale ja bym założył, że tak - powiedział w czwartek wieczorem w Brukseli, po zakończeniu pierwszego dnia szczytu, prezydent, pytany przez dziennikarzy, czy jego zdaniem teraz zakończy się proces ratyfikacji Traktatu z Lizbony w Czechach.

W ocenie Lecha Kaczyńskiego Czechy zdołały uzyskać teraz to, co udało się Polsce w czerwcu 2007 roku. - Czasami bywa, że coś dobrego zdarza się w porze spóźnionej, lepiej późno niż wcale - mówił prezydent, odpowiadając na pytanie, czy obecnie była to dobra pora na wysuwanie przez Czechy takich żądań.

- Mnie się to bardzo podoba. (...) To czego się domagał (Klaus) dotyczy naszego kraju, więc my nie możemy powiedzieć, że to jest źle - podkreślił Lech Kaczyński. Zdaniem prezydenta, "tego rodzaju proces pogłębiania integracji 27 państw o odrębnej historii i tradycji jest procesem bardzo trudnym i skończył się i tak stosunkowo szybko".

Premier Donald Tusk ocenił zaś w rozmowie z dziennikarzami, że przywódcy państw i rządów UE zrobili wszystko, co powinno ułatwić podjęcie ostatecznie pozytywnej decyzji prezydentowi Klausowi w sprawie Traktatu z Lizbony, a wcześniej czeskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu. - Nic więcej już nie można zrobić. (...) Mam nadzieję, że ten proces (ratyfikacji) został wreszcie zakończony - oświadczył szef polskiego rządu.

Premier poinformował, ża czwartkowa kolacja przywódców państw i rządów cała była poświęcona problemowi zakończenia ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. - Zdolność do kompromisu i serdecznego podejścia, jeśli chodzi o wrażliwość czeską, to był imponujący przykład, że UE jest miejscem, gdzie ci, którzy mają jakieś obawy, mogą się czuć bezpieczni - ocenił Tusk.

Szef rządu powiedział, że według relacji premierów Szwecji i Czech Klaus miał zadeklarować, że niezwłocznie podpisze Traktat po wyłączeniu Czech spod zapisów Karty Praw Podstawowych będącej integralną częścią Traktatu oraz pozytywnym werdykcie czeskiego TK. - Premier Fischer powiedział, że Vaclav Klaus jest prawdomównym i rzetelnym politykiem. Zobaczymy - dodał Tusk.

Pytany, czy w takim razie w piątek będzie już mowa o personaliach związanych z wejściem w życie Traktatu, odparł, że nie sądzi. - Ja mógłbym, ale nie sądzę, aby była taka gotowość wszystkich - zakończył.

Klaus, ostatni przywódca UE, który nie podpisał ratyfikacji lizbońskiego traktatu, domagał się, by Czechy zostały objęte wyłączeniem z obowiązywania Karty Praw Podstawowych (tzw. opt-out). Argumentował, że wyeliminuje to istniejącą - jego zdaniem - groźbę zgłaszania w Trybunale Sprawiedliwości UE roszczeń majątkowych przez wysiedlonych w 1945 roku na podstawie dekretów Benesza Niemców sudeckich.

Ustalono, że zmieniony protokół zostanie dodany dopiero do następnego traktatu UE (najpewniej będzie to traktat akcesyjny Chorwacji) i ratyfikowany wówczas przez wszystkie kraje UE. To zapobiegnie ponownej długiej ratyfikacji Traktatu z Lizbony we wszystkich krajach UE, co byłoby konieczne w przypadku dodania do traktatu (lub protokołu traktatowego) jakiegokolwiek zmieniającego go nowego słowa, a nawet przecinka.

Negocjacje na szczycie w imieniu Czech prowadził premier Jan Fischer. Klaus nie uczestniczy w szczycie.

Czeski Trybunał Konstytucyjny ogłosił we wtorek, że najwcześniej 3 listopada zapadnie wyrok o zgodności Traktatu z Lizbony z czeską konstytucją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zakładam, że Klaus podpisze teraz Traktat"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.