"Zimna wojna" najlepszym filmem według Europejskiej Akademii Filmowej
Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film otrzymała "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Film doceniono też za reżyserię, scenariusz, żeńską rolę Joanny Kulig i montaż. Gala wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbyła się w sobotę z Sewilli.
Pawlikowski odebrał też statuetki dla europejskiego scenarzysty i reżysera oraz - w imieniu laureatki Joanny Kulig - dla najlepszej aktorki. Wyróżnienie otrzymał też Jarosław Kamiński, ogłoszony wcześniej najlepszym montażystą.
"Zimna wojna" to film o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Polsko-brytyjsko-francuski melodramat opowiada o młodej dziewczynie, szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek, i dojrzałym pianiście, jej instruktorze. Akcja filmu, opartego na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W filmie wystąpili także m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza. Zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, muzykę skomponował zaś Marcin Masecki.
Okrzyknięty arcydziełem obraz Pawlikowskiego - nagrodzonego w 2014 r. za "Idę" Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i pięcioma nagrodami EFA - to polski kandydat do Oscara, doceniony wcześniej m.in. nagrodą za reżyserię w Cannes oraz Złotymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Europejska Nagroda Filmowa za najlepszą animację dla polskiej koprodukcji "Jeszcze dzień życia"
Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepsza animacja otrzymał "Jeszcze dzień życia" Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente. Gala wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbywa się w sobotę z Sewilli.
"Jeszcze dzień życia" Hiszpana Raula de la Fuente i Polaka Damiana Nenowa powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańskiej. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku.
Obraz okazał się lepszy od takich produkcji jak "Biały kieł" w reż. Alexandre'a Espigaresa, "Jaskiniowiec" Nicka Parka i "Żywiciel" Nory Twomey.
Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.
Skomentuj artykuł