Włochy: czas pandemii źle wpływa na młodzież

5 miesięcy temu
PAP/kb

Wśród młodzieży we Włoszech po roku pandemii Covid-19 i miesiącach zdalnego nauczania rosną przypadki stanów lękowych, depresji, samookaleczania się – alarmują psycholodzy i psychiatrzy.

Zjawisko to rośnie tak lawinowo, że specjaliści nie są w stanie wszystkim pomóc.

Raport na temat stanu psychicznego młodzieży przedstawiły w piątek włoskie media, wśród nich dziennik “Corriere della Sera”.

Podkreśla się, że niektórzy nastolatkowie w szczególnie poważnym stanie i po samookaleczeniu się trafiają na pogotowie. W Rzymie 16-latek czekał tam na pomoc dwa dni.

Jak zaznacza się, pandemia znacznie pogorszyła kondycję psychiczną młodych ludzi doprowadzając wręcz do “eksplozji” przypadków, które są konsekwencją zdalnego nauczania oraz zamknięcia w domu, często w samotności na wiele godzin.

Również słaby internet podczas zdalnych lekcji i obecność innych członków rodziny za ścianą jest powodem domowych awantur i w rezultacie kryzysów u dzieci i młodzieży - wskazują eksperci. Powołują się na rezultaty badań przeprowadzonych między innymi w punktach pogotowia ratunkowego Turynie i Cagliari. Rośnie też liczba małych i nastoletnich pacjentów w gabinetach specjalistów.

Wśród skutków eksperci wymieniają ospałość, nieumiejętność podjęcia decyzji, depresję, spadek koncentracji i poczucia pewności siebie, niepokój, samookaleczanie się. Dane te, jak zauważono, nie dotyczą tylko Włoch; to zjawisko globalne, jak pandemia.

Psychiatra Benedetto Vitiello ze turyńskiego szpitala Regina Margherita odnotował w publikacji naukowej, że ponad 30 procent włoskich nastolatków zagrożonych jest zespołem stresu pourazowego w wyniku pandemii.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Gołębiowski
30,03 zł
42,90 zł

Odkryj, jak działa polski mindhunter.

Seryjni mordercy, zamachowcy, gwałciciele, stalkerzy, pedofile, podpalacze...

Czy można wniknąć w umysł przestępcy i zrozumieć motywy, jakimi się kieruje? Czy na podstawie śladów na miejscu przestępstwa można stworzyć profil osobowościowy...

Skomentuj artykuł

Włochy: czas pandemii źle wpływa na młodzież
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.