Rusza akcja "Poproszę o uśmiech". Jej celem jest walka z depresją

Rusza akcja "Poproszę o uśmiech". Jej celem jest walka z depresją
fot. Dmitry Schemelev / Unsplash
1 tydzień temu
Informacja prasowa

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Fundacja Młodych Liderów zainicjowała ogólnopolską kampanię społeczną "Poproszę uśmiech", do udziału w której, jako ekspert zaproszona została psycholog dr Natalia Kajka z Katedry Psychoterapii i Psychologii Zdrowia Wydziału Nauk Społecznych KUL. Za pośrednictwem filmów skierowanych do młodzieży, nauczycieli oraz rodziców, mówi ona o depresji, o tym jak można sobie z nią radzić, przeciwdziałać tej chorobie i pomagać młodym ludziom.

Niecały tydzień temu na Facebooku zostało zorganizowane wydarzenie pt.: "2021 mnie już powoli wykańcza", do którego dołączyło na dzień dzisiejszy ponad 14 tysięcy użytkowników. Szczegółowe statystyki zasięgu tego wydarzenia wskazują, że 75 proc. to kobiety i mężczyźni do 25 roku życia. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Fundacja Młodych Liderów wpadła na pomysł zorganizowania interesującej kampanii społecznej, której celem jest uświadamianie młodzieży, rodziców i nauczycieli czym jest depresja, jakie ma objawy i w jaki sposób skutecznie jej przeciwdziałać.

"To jedna z niewielu kampanii, która jest organizowana przez młodzież dla młodzieży, co czyni ją wyjątkową. Dzięki podjętej inicjatywie mamy większą możliwość dotarcia do młodzieży, która może zobaczyć, że nie jest w tym problemie odosobniona" - podkreśla dr Natalia Kajka.

Każdego dnia miliony osób w Polsce zakładają maseczki, dezynfekują dłonie i utrzymują społeczny dystans, by uniknąć zakażenia COVID. Równocześnie nie podejmują żadnych działań, by zabezpieczyć się przed ryzykiem zachorowania na depresję, czyli chorobę, której nie da się przejść bezobjawowo i która zostawia w naszej psychice ślad na całe życie.

"W obliczu zaistniałej sytuacji postanowiliśmy wziąć sprawy z swoje ręce, organizując ogólnopolską kampanię społeczną o nazwie 'Poproszę Uśmiech'. Jej celem jest uświadomienie milionów Polaków jak dużym zagrożeniem jest depresja, jakie są jej objawy oraz jak można sobie z nią radzić. W tym celu zbudowaliśmy stronę internetową www.poproszeusmiech.pl, na której której zostały umieszczone wszystkie najważniejsze informacje oraz test Inwentarz Depresji, dzięki któremu, każda z osób może wstępnie oszacować stan swojego zdrowia psychicznego" - podkreśla koordynatorka akcji z ramienia Fundacji Młodych Liderów, Izabela Peret.

W ramach akcji nagrane zostały materiały wideo z doktor psychologii Natalią Kajką: dla młodzieży i dla nauczycieli.

Źródło: Informacja prasowa

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller
18,83 zł
26,90 zł

Żeby pokonać depresję, trzeba jej wysłuchać

Depresja przypomina nam, że ciemna, czarna, szara strona rzeczywistości jest w nie mniejszym stopniu częścią naszej egzystencji niż jej strony radosne, jasne i barwne. Trzeba uznać tę ciemną stronę...

Skomentuj artykuł

Rusza akcja "Poproszę o uśmiech". Jej celem jest walka z depresją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.