Włochy. Zalecenie dla anestezjologów: reguła większej nadziei na przeżycie

Włochy. Zalecenie dla anestezjologów: reguła większej nadziei na przeżycie
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / ps

Na oddziałach reanimacji i intensywnej terapii pierwszeństwo w dostępie do leczenia powinni mieć ci pacjenci z Covid-19, co do których jest większa nadzieja na przeżycie - to zalecenie włoskiego stowarzyszenia anestezjologów i reanimatorów.

Wiek nie może być jedynym kryterium, decydujący musi być ogólny obraz kliniczny - taką wskazówkę cytują włoskie media, informując o opracowanym w ostatnich dniach dokumencie dotyczącym „rekomendacji etyki klinicznej” w związku z kryzysem na tle pandemii koronawirusa i sposobem postępowania wobec chorych.

Protokół opracowało włoskie stowarzyszenie lekarzy anestezjologii, reanimacji i intensywnej terapii (SIAARTI) podczas drugiej fali pandemii, w obliczu coraz trudniejszej sytuacji w przeciążonych włoskich szpitalach.

Jak wyjaśniło stowarzyszenie, dokument ma na celu udzielenie wsparcia anestezjologom i reanimatorom zaangażowanym na pierwszej linii frontu tego wielkiego kryzysu, który „nie ma precedensu, jeśli chodzi o charakterystykę i proporcje”.

„W tak trudnej sytuacji każdy lekarz może stanąć wobec konieczności podjęcia w krótkim czasie decyzji rozdzierających z etycznego, nie tylko klinicznego, punktu widzenia: których pacjentów poddać intensywnej terapii, kiedy nie ma wystarczających środków dla wszystkich przywożonych chorych, nie wszystkich mających jednakowe szanse” - podkreślono w dokumencie.

Kładzie się w nim nacisk na zalecenie, by kierować się zasadą „większej nadziei na przeżycie”. To zaś, stwierdza dokument, nie oznacza konieczności stosowania kryterium dostępu do intensywnej terapii zgodnie z regułą „pierwszy przyjechał, pierwszy ratowany”.

Autorzy tekstu zastrzegają zarazem, że nie proponują, by „leczyć niektórych pacjentów i ograniczyć kurację wobec innych”.

“Przeciwnie - wyjaśniono - są to sytuacje kryzysowe, które zmuszają anestezjologów i reanimatorów do skupienia uwagi na stosowności terapii wobec tych, którzy mogą odnieść z niej większe korzyści, tam, gdzie brakuje środków dla wszystkich pacjentów”.

Jednocześnie podkreślono, że żaden pacjent nie może być "porzucony". Ci, którzy nie kwalifikują się do intensywnej terapii z powodu braku przesłanek, że przyniesie ona konkretne rezultaty, muszą mieć zapewnioną opiekę proporcjonalną do ich stanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
27,93 zł
39,90 zł

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

Włochy. Zalecenie dla anestezjologów: reguła większej nadziei na przeżycie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.