Woś: Polska i Stany Zjednoczone będą wspólnie nieść pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie

Woś: Polska i Stany Zjednoczone będą wspólnie nieść pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / jb

528 tys. dolarów to wartość pilotażowego projektu pomocy humanitarnej dot. zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom, który Polska i USA będą wspólnie realizować w Iraku - poinformował w czwartek minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

 

Woś podkreślił na konferencji prasowej, że wspólne polsko-amerykańskie działania na polu pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie są możliwe dzięki podpisanemu rok temu w Waszyngtonie pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a Amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) memorandum of understanding ws. współpracy na rzecz zwiększenia pluralizmu, zapobieganiu zbrodni ludobójstwa i prześladowaniom na Bliskim Wschodzie.

Rezultatem tego porozumienia jest pilotażowy projekt pomocy humanitarnej dot. zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom; jego wartość to 528 tys. dolarów amerykańskich - poinformował minister ds. pomocy humanitarnej. Woś podkreślił, że projekt wpisuje się w polską filozofię udzielania pomocy uchodźcom na miejscu.

DEON.PL POLECA

Projekt będzie realizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w partnerstwie ze słowacką organizacją STEP-IN w prowincjach Erbil i Dohuk, w irackim Kurdystanie. Organizacją wykonawczą, koordynującą projekt i pośrednicząca między USAID i polskimi organizacjami pozarządowymi, które będą realizować zadania w ramach tego projektu, jest rządowa Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Woś zaznaczył, że fundacja ta uzyskała wymagane certyfikaty pozwalające na aplikowanie o środki z USAID. "Dzięki temu polskie organizacje pozarządowe na Bliskim Wschodzie, niosące pomoc tam na miejscu, mające świetne rozpoznanie, współpracują między innymi z lokalnymi Kościołami, otrzymują dostęp do, w naszej skali, gigantycznego budżetu" - powiedział minister.

Jak stwierdził, do Fundacji Solidarności Międzynarodowej będą kierowane projekty, które mogą być realizowane w Iraku, służące wspieraniu zagrożonych mniejszości religijnych i etnicznych. Jak dodał, w zdecydowanej większości są to jazydzi i chrześcijanie.

Jak dodał, budżet USAID na wsparcie mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie tylko w 2019 r., to ponad 178 mln dol. Polskie organizacje pozarządowe będą mogły aplikować o te środki właśnie dzięki współpracy Fundacji Solidarności Międzynarodowej z USAID. "Będziemy mogli ramię w ramię nieść pomoc tym, którzy są najbardziej potrzebujący" - powiedział Woś. Dodał, że "wpisuje się to w polski interes narodowy realizowany w Europie poprzez docelowe zmniejszanie presji migracyjnej".

Ambasador USA Georgette Mosbacher zaznaczyła, że Polska jest liderem, jeżeli chodzi o ochronę wolności religijnej. Przypomniała, że w tym roku z inicjatywy Polski ONZ ustanowiła 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary.

Mosbacher zaznaczyła, że uruchamiany wspólnie przez Polskę i USA projekt w Iraku ma zapewnić opiekę zdrowotną ludności żyjącej w kurdyjskiej części Iraku. Jak mówiła, Polska i Stany zjednoczone zapewnią tam konsultacje lekarskie, opiekę medyczną dla kobiet w ciąży i połogu, opiekę pediatryczna, profilaktykę zdrowotną, a także wsparcie psychologiczne i psychiatryczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Woś: Polska i Stany Zjednoczone będą wspólnie nieść pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.