Wybór gospodarza IO 2016 i Kongres olimpijski
W piątek, podczas obrad Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Kopenhadze, wybrany zostanie gospodarz letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. Kandydują Chicago, Madryt, Rio de Janeiro i Tokyo.
Zdaniem obserwatorów rywalizacja o przyznanie igrzysk rozstrzygnie się pomiędzy miastami z obu Ameryk. W promocję Chicago włączył się prezydent Barack Obama, za Rio lobbuje król futbolu Pele. Mniejsze nadzieje ma Tokyo, a całkowicie bez szans wydaje się być Madryt, bowiem igrzyska w Europie odbędą się w 2012 (Londyn) i 2014 (Soczi).
W pierwszej rundzie głosowania weźmie udział 98 członków MKOl. Tradycyjnie w wyborze nie będzie uczestniczył przewodniczący MKOl Jacques Rogge, a także członkowie MKOl z "zainteresowanych" państw. Do wyłonienia organizatora potrzeba 50 głosów. Jeżeli pierwsze głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, w kolejnych turach nie będzie brane pod uwagę miasto, które w poprzednim losowaniu uzyskało najmniej głosów poparcia.
Wybór gospodarza igrzyks jest jedną z wielu spraw, którymi zajmą się delegaci na 121 sesję obrad MKOl. Od soboty do poniedziałku trwać będzie - po raz trzynasty w historii - Kongres olimpijski. Inauguracyjne zgromadzenie, reaktywujące ruch olimpijski, miało miejsce w roku 1894 w Paryżu. Zgodnie z zapisami Karty Olimpijskiej w Kongresie uczestniczą: członkowie, Honorowy Prezydent, Honorowi Członkowie i Członkowie Zasłużeni MKOl, delegaci reprezentujący Międzynarodowe Federacje i Narodowe Komitety Olimpijskie. W Kongresie mogą wziąć udział również przedstawiciele organizacji uznanych przez MKOl, sportowcy i osobistości zaproszone ze względu na ich "indywidualne zdolności lub reprezentatywne funkcje". Jednym z zaproszonych gości jest sekretarz generalny ONZ - Ban Ki-moon.
Skomentuj artykuł