Wyłom w bezpieczeństwie Polski. „Sędzia nie podlega weryfikacji kontrwywiadowczej”

Wyłom w bezpieczeństwie Polski. „Sędzia nie podlega weryfikacji kontrwywiadowczej”
Prof. Sławomir Cenckiewicz (Fot. Telewizja Republika/Youtube)
Deon.pl/dm/Telewizja Republika

Sędzia nie podlega weryfikacji kontrwywiadowczej, ale otrzymuje certyfikat dostępu do informacji niejawnych - mówi prof. Sławomir Cenckiewicz w Telewizji Republika. Historyk odniósł się do sprawy byłego sędziego Tomasza Szmydta, podejrzanego o szpiegostwo i ściganego obecnie czerwoną notą Interpolu.

Sprawa byłego sędziego stała się publiczna, gdy - formalnie przebywający od 22 kwietnia do 10 maja na urlopie - sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wystąpił 6 maja na propagandowej konferencji prasowej w Mińsku na Białorusi. Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA poinformowała, że poprosił władze Białorusi o „opiekę i ochronę”. Sędzia powiadomił natomiast, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA „ze skutkiem natychmiastowym”. Oświadczenie w tej sprawie zamieścił także w mediach społecznościowych.

Następnie Szmydt zaczął się pojawiać w białoruskich i rosyjskich mediach, gdzie powtarzał tezy tamtejszej propagandy.

- Jest katalog stanowisk, które nie podlegają jakiemukolwiek sprawdzeniu i z automatu osoby pełniące te stanowiska, otrzymują dostęp do informacji ściśle tajnych - podkreśla historyk, odnosząc się do sprawy.

DEON.PL POLECA

- Poseł do ma dostęp do informacji niejawnych do klauzuli „tajne”. Sędzia nie podlega weryfikacji kontrwywiadowczej, ale otrzymuje taki certyfikat dostępu do informacji niejawnych - mówi dalej.

I dodaje: - Innymi słowy, jak ktoś zostaje w Polsce premierem, ministrem, posłem, nominowanym przez prezydenta sędzią, to nie podlega żadnej kontroli operacyjnej.

- Tomasz Szmydt jako sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygał spory dotyczące spraw, w których dana tajna służba polska odmówiła - w jakimś aspekcie albo całkowicie - jakiemuś obywatelowi Polski poświadczenia bezpieczeństwa, czyli dostępu to tych informacji - zaznaczył prof. Cenckiewicz.

I dodaje: - Sędzia Szmidt otrzymał dostęp do informacji ściśle tajnych - to jest najwyższa klauzula - plus do niejawnych informacji NATO.

Tego samego, po wystąpieniu Szmidta na białoruskiej konferencji propagandowej dnia Prokuratura Krajowa poinformowała, że mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej PK z urzędu rozpoczął czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez sędziego wniosku o azyl polityczny na Białorusi. 8 maja, poinformowano zaś, że PK wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Postępowanie toczy się w oparciu o przepis Kodeksu karnego mówiący o udziale w działalności obcego wywiadu i udzielania temu wywiadowi informacji mogących wyrządzić szkodę RP. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie.

8 maja Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA) uchylił immunitet sędziego, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach. Tego samego dnia rzecznik NSA poinformował, że Tomasz Szmydt nie jest już sędzią. Jego oświadczenie o zrzeczeniu się urzędu sędziego przyjął prezes NSA.

W czwartek, 16 maja, list gończy za podejrzanym o szpiegostwo byłym sędzią Tomaszem Szmydtem wystawiła Prokuratura Krajowa. Tego samego dnia list opublikowała mazowiecka policja.

Dzień wcześniej warszawski sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Tomasz Szmydta na trzy miesiące "z uwagi na fakt ukrywania się podejrzanego, obawę matactwa procesowego oraz zarzucenie podejrzanemu popełnienia zbrodni szpiegostwa".

Deon.pl/dm/Telewizja Republika

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wyłom w bezpieczeństwie Polski. „Sędzia nie podlega weryfikacji kontrwywiadowczej”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.