Zaprezentowano trasę wyścigu Tour de Pologne

PAP/PR

Blisko 1250 kilometrów, siedem etapów, 23 zespoły i ponad 180 kolarzy - to najważniejsze liczby 67. Tour de Pologne. Wyścig odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia na trasie z Sochaczewa do Krakowa.

W ostatnich dwóch latach kolarze startowali z Warszawy i ścigali się w województwach wschodnich, by kończyć pętlę w Krakowie. Tym razem dyrektor wyścigu Czesław Lang postawił na Śląsk. W Zagłębiu Dąbrowskim, Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim zakończą się aż cztery etapy.

Lang pozostaje wierny głoszonej przez siebie zasadzie o łączeniu wyścigu z szeroko pojętą promocją Polski w świecie. Stąd na trasie pierwszego etapu z Sochaczewa do Warszawy znalazła się lotna premia w Żelazowej Woli, aby uhonorować dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Z kolei w Oświęcimiu, gdzie będzie start piątego odcinka, kolarze nie zapomną o 65. rocznicy wyzwolenia największego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.

Akcentów kulturalnych, w tym muzyki Chopina, nie zabrakło podczas sobotniej prezentacji trasy na torze kolarskim w Pruszkowie. Publiczność i zaproszeni goście honorowi, a wśród nich wicepremier Waldemar Pawlak i wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, mogli wysłuchać Waldemara Malickiego i Orkiestry Dowcipu. W przerwie między koncertem ścigali się kolarze torowi. "Konsekwentnie staramy się, by dzięki naszemu wyścigowi popularyzować Polskę w świecie, nasz kraj i naszą kulturę. Dlatego i dziś połączyliśmy sport z kulturą" - podkreślił Lang, któremu na scenie towarzyszyła orkiestra.

Zgodnie z tradycją, pierwsza część Tour de Pologne będzie polem do popisu dla sprinterów. Do Warszawy, Dąbrowy Górniczej, Katowic i Cieszyna powinien przyjechać cały peleton, co wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, a na etapach do Ustronia i Bukowiny Tatrzańskiej powinni dojść do głosu "górale".

Wiadomo już, że w wyścigu wystartują 23 ekipy: wszystkie 18 z licencjami ProTour oraz pięć zaproszonych - reprezentacja Polski, Vacansoleil, Cervelo, BMC Racing oraz Skil-Shimano. Nie wystąpi jedyna polska grupa zawodowa z drugiej ligi - CCC Polsat Polkowice, ponieważ nie spełnia dodatkowych kryteriów UCI uprawniających do udziału w imprezach najwyższej rangi. Na starcie w Sochaczewie można się spodziewać kilkunastu polskich kolarzy, w tym ośmiu w biało-czerwonych trykotach reprezentacji kraju.

1.8. - 1. etap, Sochaczew - Warszawa (173,1 km)

2.8. - 2. etap, Rawa Maz. - Dąbrowa Górnicza (239,8 km)

3.8. - 3. etap, Sosnowiec - Katowice (133,1 km)

4.8. - 4. etap, Tychy - Cieszyn (175,9 km)

5.8. - 5. etap, Jastrzębie Zdrój - Ustroń (151 km)

6.8. - 6. etap, Oświęcim - Bukowina Tatrzańska (228,5 km)

7.8. - 7. etap, Nowy Targ - Kraków (140,3 km)

Łącznie: 1241,7 km.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaprezentowano trasę wyścigu Tour de Pologne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.