Nowe badania opublikowane w „American Journal of Human Biology” odkrywają związek między długością palców a nawykami związanymi z piciem alkoholu. Wyniki sugerują, że długość serdecznego palca może wskazywać na wcześniejszą ekspozycję na testosteron, co jest powiązane z wyższym spożyciem alkoholu.
Oto, co znajdziesz w tekście:
- Badanie związku długości palców z piciem alkoholu: Naukowcy z Uniwersytetu w Swansea i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odkryli związek między długością serdecznego palca a spożyciem alkoholu.
- Długości palców ma znaczenie: osoby uzależnione od alkoholu mają wyjątkowo długie czwarte palce w porównaniu do drugich, ma to związek z ekspozycją na testosteron.
- Zróżnicowanie między płciami: Badanie wykazało, że korelacja ta była silniejsza u mężczyzn, którzy spożywali więcej alkoholu i mieli wyższą śmiertelność związaną z nadużywaniem alkoholu.
Długość palców może zdradzić nawyki alhokolowe
Długość palców może dostarczyć istotnych wskazówek dotyczących nawyków związanych z piciem alkoholu - wynika z badania opisanego w „American Journal of Human Biology”. Naukowcy z Uniwersytetu w Swansea, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przeprowadzili wśród studentów badanie, które miało na celu ocenić powiązania między spożywaniem alkoholu a prenatalnym działaniem hormonów płciowych. Ponieważ stosunek długości palców wskazującego i serdecznego uznaje się za wskaźnik wczesnej ekspozycji na testosteron i estrogen swoją pracę oparli właśnie o tę proporcję.
Mężczyźni spożywają więcej alkoholu niż kobiety
Badaniem objęło 258 uczestników, z czego 169 stanowiły kobiety. Uwzględniono występujące już na wstępie różnice w poziomach konsumpcji alkoholu między płciami - mężczyźni spożywali go wyraźnie więcej niż kobiety i mieli wyższą śmiertelność związaną z jego nadużywaniem.
Okazało się, że rzeczywiście istnieje korelacja pomiędzy wysokim spożyciem alkoholu a tym, że czwarty palec (serdeczny) jest dłuższy niż drugi (wskazujący). Jednocześnie budowa taka (oznaczana jako 2D:4D) sugeruje wyższą prenatalną ekspozycję na testosteron w stosunku do estrogenu.
„Spożycie alkoholu to poważny problem społeczny i ekonomiczny. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, dlaczego w tej kwestii istnieją tak znaczne różnice między ludźmi” - powiedział prof. John Manning z zespołu badawczego A-STEM (Applied Sports, Technology, Exercise and Medicine) na Uniwersytecie w Swansea.
Osoby uzależnione od alkoholu mają wyjątkowo długi jeden z palców
„Wiemy, że pacjenci uzależnieni od alkoholu mają wyjątkowo długie czwarte palce w porównaniu do drugich, co wskazuje na wysoką ekspozycję na testosteron w stosunku do estrogenu przed narodzinami. Zgodnie z oczekiwaniami, zależności te były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet” - dodał. Naukowcy mają nadzieję, że ich wnioski pozwolą lepiej zrozumieć czynniki leżące u podstaw wzorców konsumpcji alkoholu – od abstynencji, przez okazjonalne spożywanie, aż po szkodliwe uzależnienie.
PAP / mł
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł