Zmiany w MdM: rynek wtórny, większe dopłaty

Zmiany w MdM: rynek wtórny, większe dopłaty
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Rynek wtórny, większe dopłaty dla rodzin wielodzietnych, dofinansowanie również dla powierzchni zaadoptowanych na lokale mieszkalne - to niektóre zmiany w programie MdM. Znowelizowana ustawa wchodzi w życie we wtorek.

Kluczową zmianą w ustawie jest możliwość kupna mieszkania na rynku wtórnym. Jest to zmiana, której inicjatorem nie był rząd, ale posłowie z połączonych komisji infrastruktury i finansów publicznych. Do tej pory program "Mieszkanie dla Młodych" obejmował jedynie mieszkania nowe - od dewelopera.

Z dofinansowania będą mogli skorzystać także członkowie spółdzielni. Będą oni musieli podpisać umowę ze spółdzielnią na budowę mieszkania. Na jej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Oprócz rynku wtórnego dofinansowanie obejmie także mieszkanie, które powstało w wyniku adaptacji np. strychu, czy starej kamienicy.

DEON.PL POLECA

Nowelizacja wprowadza dodatkowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych.

Dla rodzin z trójką lub więcej dzieci zwiększono dofinansowanie wkładu własnego z 15 do 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku osób i rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie to zwiększono z 15 do 20 proc.

Przewidziano też zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego w przypadku osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci. Jak szacował rząd te zmiany mogą przynieść wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy program przestanie dotyczyć tylko zakupu pierwszego mieszkania w przypadku rodzin wielodzietnych. Oznacza to, że obejmie on również rodziców i osoby chcące poprawić warunki życiowe kupując większy lokal. Dotyczy to rodzin i osób z co najmniej trójką dzieci. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku - obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Nowa ustawa zwiększa udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Od tej pory dowolne osoby a nie tylko najbliższa rodzina będą mogły wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

W kwestii przeciwdziałania nadużyciom programu MdM w nowelizacji przewidziano sankcje. Jeżeli w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania właściciel spłaci całość kredytu lub część, która przekracza wysokość udzielonego dofinansowania, będzie zobowiązany do zwrotu przyznanego wsparcia do Funduszu Dopłat.

Projekt nowelizacji trafił do Sejmu w marcu. Głosowanie nad projektem odbyło się w czerwcu. 403 posłów głosowało za przyjęciem noweli. Na początku lipca Senat przekazał nowelę prezydentowi do podpisania. Prezydent podpisał ustawę na początku sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmiany w MdM: rynek wtórny, większe dopłaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.