87. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku pod hasłem wolności

Parada Pułaskiego (Fot. archiwum prywatne/Family News Service)
Family News Service/dm

„Bo wolność krzyżami się mierzy” (For Freedom is Measured with Crosses) - ten fragment piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino” jest hasłem  Parady Pułaskiego, która już po raz 87. zostanie zorganizowana w Nowym Jorku.

6 października w południe dziesiątki tysięcy Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia, a także przedstawicieli innych grup społecznych przemaszerują Piątą Aleją, reprezentacyjną ulicą amerykańskiej metropolii, by uczcić bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych, generała Kazimierza Pułaskiego.

Parada Pułaskiego jest jednym z najbarwniejszych patriotycznych i kulturalnych wydarzeń organizowanych przez Polonię na świecie. Podobnie, jak w każdej poprzedniej edycji wezmą w niej udział dziesiątki tysięcy maszerujących oraz obserwatorów, będą dzieci, młodzież, osoby starsze. Piątą Aleją Nowego Jorku przemaszerują orkiestry, zespoły folklorystyczne i artystyczne, sportowcy, żołnierze, urzędnicy cywilni.

„Będą oni reprezentować zróżnicowaną społeczność Stanów Zjednoczonych Ameryki, która obejmuje nas wszystkich... wszystkie grupy etniczne, każdą osobę, która ma marzenia i wszystkich, którzy chcą je realizować” - napisał w przesłaniu do uczestników wydarzenia Richard Zawisny prezydent Parady Pułaskiego.

„W duchu oddania i poświęcenia ideałom amerykańskiej wolności, którą generałowie Pułaski i Kościuszko podzielili się z naszymi Ojcami Założycielami tematem tegorocznej Parady są słowa «Bo wolność krzyżami się mierzy»” - dodał.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00 mszą św. w Katedrze Świętego Patryka. O 12:30 wyruszy pochód. Jego trasa wiedzie Piątą Aleją od 39th Street do 54th Street. W paradzie weźmie udział burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, który powiedział, że bardzo ceni Amerykanów polskiego pochodzenia i szanuje ich wkład w rozwój miasta. Zapowiedział, że dopóki będzie piastować urząd burmistrza, będzie brać udział w Paradzie Pułaskiego.

Dla wielu Amerykanów mających polskie korzenie Parada Pułaskiego jest wielkim świętem patriotycznym. Na portalu pulaskiparade.com można przeczytać świadectwa osób, które wspominają, jak całymi rodzinami rokrocznie uczestniczą w paradzie. „Moja matka chodziła w Paradzie od 1937 roku, kiedy miała 9 lat. Teraz, kiedy ma 95 lat musieliśmy już schować jej buty paradne. My, jej dzieci maszerowaliśmy z Polskim Domem Narodowym w Harrison, NJ z kościoła Matki Bożej Częstochowskiej” - napisała Judith Listwan.

Jerry Ceasar Przybylowicz wspomina natomiast udział w paradach wraz z rodzicami, którzy wyemigrowali z Warszawy do Ameryki w 1902 roku. Po Paradzie zawsze chodzili na herbatę na rogu 42 Ulicy i Piątej Alei.

Marszałkiem Parady Pułaskiego w 2024 roku został wybrany Piotr Praszkowicz, biznesmen urodzony w Polsce, który wyjechał do USA na początku lat 90. Honorowym Marszałkiem tegorocznej Parady Pułaskiego jest Anna Maria Anders, do niedawna ambasador RP w San Marino i Włoszech, córka generała Władysława Andersa i Ireny Anders.

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku organizowana jest od 1937 roku przez społeczność Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy w ten sposób oddają cześć bohaterowi swoich dwóch ojczyzn. Kazimierz Pułaski był jednym z dowódców Konfederacji Barskiej, walczył przeciwko wojskom carskim, a po upadku Konfederacji wyemigrował do USA, gdzie walczył w randze generała w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Zmarł 11 października 1779 roku w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah. Miał zaledwie 32 lata.

Family News Service/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

87. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku pod hasłem wolności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.