Co zrobić, gdy nie ma się siły na modlitwę? Ks. Pawlukiewicz daje niezawodne rady
Wielu z nas często nie ma siły na modlitwę, spotkanie z Bogiem. Co zrobić, aby zmienić tę sytuację? Znany kaznodzieja ks. Piotr Pawlukiewicz tłumaczy i daje ważne wskazówki.
Co zrobić, gdy nie ma się siły na modlitwę?
"Co zrobić, kiedy nie ma się siły na modlitwę, ale tak zupełnie, kiedy modlitwa i Kościół odrzuca" – zapytała ks. Pawlukiewicza jedna z słuchaczek audiobooka "Katechizm poręczny".
- Trzeba zajrzeć do serca, żeby zobaczyć, co tam jest - odpowiedział we wstępie kapłan. - Jak człowiek nie ma apetytu na dobre rzeczy, bo modlitwa, Bóg, Kościół to są dobre rzeczy, oznacza, że się struł, albo się zasłodził i go mdli. Natomiast kiedy człowiek jest zdrowy, to ma apetyt - dodał.
- Trzeba zajrzeć do serca i go czymś opatrzyć. Może to być lekarstwo spowiedzi, rekolekcji, dobra książka, która też nieraz działa jak balsam. My w zasadzie takie leczenie musimy sobie codziennie serwować i chodzić do kapłanów, domów rekolekcyjnych, ośrodków duszpasterskich, bo nasze serce codziennie się kurzy - zauważył kaznodzieja.
- W pewnym momencie zaczynamy widzieć, że nasza modlitwa, Msza święta zaczynają się rozjeżdżać. Trzeba interweniować. Nie raz potrzeba nawet operacji. Kryzys może przyjść, ale kryzysy są często życiodajne. Z kryzysu może przyjść śmierć, ale często przychodzi życie. Widzimy to w historii Judasza i Piotra - tłumaczy ks. Pawlukiewicz.
Czy warto chodzić na Mszę, kiedy jest się zmęczonym?
Kapłan odpowiedział też na pytanie, czy warto chodzić na Mszę świętą nawet jeśli jest się bardzo zmęczonym i nie ma się siły na skupieniu się na niej. Czy taka Msza w ogóle jest ważna?
- Myślę, że Pan Bóg to zrozumie, jeśli ktoś przychodzi rozbity, zmęczony (...). Wtedy taka Msza jest ważna - wyjaśnia ks. Pawlukiewicz.
- Eucharystia jest o tyle ważna, ile jest w niej miłości. Miłość może się objawiać przez entuzjastyczne śpiewanie piosenek podczas Mszy świętej, ale może też się objawiać przez zmaganie się z sennością - zauważa.
Źródło: YouTube.com / tk
Skomentuj artykuł