Czy dla ludzi w związkach niesakramentalnych jest miejsce w Kościele?

Czy dla ludzi w związkach niesakramentalnych jest miejsce w Kościele?
Źródło: Bez Sloganu / Youtube.com
Bez sloganu / YouTube / mł

Tematem wiary w związkach niesakramentalnych w serii poświęconej wierze zajęli się franciszkanie z kanału "Bez sloganu" - o. Leonard Bielecki i o. Franciszek Chodkowski. 

Jak na początku nagrania podkreślili zakonnicy, nie wszystkie związki mogą korzystać z sakramentów, mimo tego, że tworzą je ludzie wierzący. Czasami ich życie jest tak skomplikowane, że trudno im żyć wiarą. Czy dla osób w związkach niesakramentalnych jest miejsce w Kościele?

Jak zaznaczają franciszkanie, są dwa rodzaje takich związków: pary, które są wierzące i żyją w związku niesakramentalnym, chociaż mogłyby żyć w sakramentalnym małżeństwie, oraz pary, które z różnych powodów, między innymi ze względu na pojawienie się dzieci w drugim związku, tworzą związek niesakramentalny i dla dobra dzieci w nim trwają. Dla obu tych grup o. Bielecki i o. Chodkowski mają inne podpowiedzi. 

Pary, które żyją bez sakramentu, choć nic nie stoi na przeszkodzie

Jeśli chodzi o związki, które mogłyby zawrzeć sakramentalne małżeństwo, bo nic nie stoi na przeszkodzie, ale tego nie robią, choć są wierzący - o. Bielecki ma dla nich bardzo konkretną radę.

- Wasze życie powinno być ukierunkowane na to, żeby ten sakrament zawrzeć, bo on wprowadzi łaskę Boga w wasze życie i to będzie zupełnie inna jakość miłości i pożycia, niż przed sakramentem - mówił o. Bielecki.

DEON.PL POLECA

 

Zakonnicy przypomnieli też, że jeśli ktoś żyje w permanentnym grzechu ciężkim, zrywa jedność z Panem Bogiem i zamyka sobie bramy do raju. - Trzeba wielkiego wysiłku, żeby te bramy potem otworzyć, bo im dłużej trwacie w grzechu, tym bardziej wrota są zardzewiałe - podsumował o. Chodkowski. 

Pary, które chciałyby sakramentalnego związku, ale nie mogą go zawrzeć

Druga grupa to ci, którzy bardzo by chcieli zawrzeć sakramentalny związek małżeński, ale nie mogą, bo jedna z osób już w takim związku jest. Taka sytuacja sprawia, że pojawia się wiele dylematów - a także zwykła tęsknota za tym, by móc przystąpić do spowiedzi, do komunii, spotkać się z Jezusem. Do czego Kościół zachęca takie pary?

- Po pierwsze chce, żebyście pamiętali o tym, że jesteście cały czas w Kościele – mówi o. Leonard Bielecki. - Kościół nie odwrócił się do was plecami, nie mówi, że nie ma dla was miejsca. Może macie poczucie wyobcowania czy nieuczestniczenia w pełni – bo z niektórych sakramentów nie możecie korzystać. Ale dalej w tym Kościele jesteście.

Jak podkreślał franciszkanin, mówi o tym Katechizm Kościoła Katolickiego.

Jak żyć wiarą, gdy jest się w związku niesakramentalnym?

- Kościół zachęca was, żebyście prowadzili życie wiary. Możecie chodzić do Kościoła, uczestniczyć w rekolekcjach, w nabożeństwach, tylko przez fakt grzechu jesteście wyłączeni z komunii świętej i sakramentu pojednania, bo jego warunkiem jest zerwanie z grzechem śmiertelnym – takie są konsekwencje. Ale to nie oznacza, że nie możecie uczestniczyć w życiu Kościoła. Trzeba też robić wszystko, by ten stan doprowadzić do uporządkowania - mówił o. Franciszek Chodkowski. 

Jak można uporządkować związek niesakramentalny? Przede wszystkim sprawdzić, czy powodem rozpadu pierwszego związku jest grzech, czy jakaś inna przyczyna, która sprawiła, że tamten związek jest nieważny. Zakonnicy podkreślają, że nie ma się z tym co ociągać, najlepiej zabrać się za sprawdzenie tej sprawy od razu.  

Zobacz także: Ponad 10 lat żyli w związku niesakramentalnym. Właśnie się pobrali

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Notes stanowi narzędzie, które służy pomocy w czytaniu i rozważaniu Ewangelii według św. Łukasza, celem wejścia w relację z Tym, który jest obecny w Ewangelii, z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem.

Oprócz Ewangelii, podzielonej na...

Skomentuj artykuł

Czy dla ludzi w związkach niesakramentalnych jest miejsce w Kościele?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.