Cud rozmnożenia - podaj ludziom i niech jedzą!

(fot. sxc.hu)
Krzysztof Homa SJ

Bóg zatroskany o człowieka przychodzi mu z pomocą. Dokonuje się cud rozmnożenia chleba. Potrzebujący zostają nasyceni a jeszcze pozostaje wiele ułomków. Czy to bajka? Czy takie cuda dzisiaj także się zdarzają?

Jeśli tylko spoglądamy na siebie z miłością i zatroskaniem, natychmiast rodzi się decyzja, by się z innymi dzielić. Jeżeli podzielimy się z drugim człowiekiem, to - choć mamy niewiele - zawsze okaże się, że wystarczyło i mnie, i jemu, i jeszcze coś zostało. Człowiek niewiele potrzebuje do życia. Dużo mniej niż zużywa. Przejadamy się, mamy szafy i piwnice pełne niepotrzebnych rzeczy, a w tym samym czasie ktoś umiera z głodu, ktoś jest nagi i marznie. Brakło nie chleba - brakło miłości, naszej wrażliwości na drugiego człowieka. Uznaliśmy, że mamy za mało, by się z drugim podzielić. Nasze ubóstwo stało się usprawiedliwieniem naszego braku działania. Zapomnieliśmy, że po to jesteśmy ubodzy, by Bóg przez nas dokonywał cudów, byśmy mogli zobaczyć, że to On daje życie, karmi, leczy, pociesza. Trzeba tylko trochę miłości, by będąc ubogim, dzielić się z innym. To miłość syci, nie chleb. Brak miłości prowadzi do śmierci. Ludzie umierają z głodu, nie dlatego, że na świecie brak chleba, ale dlatego, że brak miłującej ręki, która by ten chleb podała potrzebującemu. Nasze ubóstwo jest naszym bogactwem, pozwala widzieć Pana Boga działającego w świecie przez drugiego człowieka.

W domach doświadczamy nieraz smutku, cierpienia. Ile razy chora, zmęczona i uboga matka czy ojciec pocieszają dziecko, odwiedzają chorych w szpitalach, karmią głodnych. Sami biedni, cierpiący, ale kochający. Dokonuje się wtedy cud rozmnożenia pokoju, ufności, nadziei, wiary. Smutne dziecko uśmiecha się, znajduje silę do życia. Tam, w naszym życiu gdzie pozwalamy działać miłości, tam dzieją się cuda. Radością ojca jest widzieć uśmiechniętą buzię i radosne oczy szczęśliwego dziecka. Radością naszego Ojca, który jest w niebie - czyli pośród tych którzy się miłują - jest widzieć serca współczujące, które z cala pokorą, cichością, cierpliwością znoszą siebie nawzajem w miłości. Serca, które nie dzielą ludzi na naszych i nie naszych. Serca ożywiane jednym Duchem miłości, widzące w drugim, brata i siostrę. Głód drugiego człowieka, jego słabość, smutek, cierpienie, jego radość i bogactwo są dla mnie szansą, bym kochał i pozwolił pokochać siebie. Kochać to podzielić się z potrzebującym, pocieszyć smutnego choć samemu chce się płakać; to być blisko drugiej osoby, choć tak bardzo chcę się schować; to bardziej dbać o dobro drugiego niż swoje. Kochać to także przyjąć to, co ci ofiarowuje drugi człowiek: obecność, ubóstwo i słabość swoją. Dzieląc nasze ubóstwo z innymi, ubogacamy siebie. Pan Bóg wkracza w nasze życie i nas ubogaca, gdyż On jest miłością.

DEON.PL POLECA

Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam mieszka Bóg! Gdzie zaś Bóg, tam nie brak mi niczego. Podziel się dzisiaj z drugą osobą tym, co masz. Spróbuj zakosztować radości dzielenia się z drugim człowiekiem. Zaproś na spacer, na wspólną przejażdżkę; zaproś na śniadanie, obiad lub kolację; zaproś na wspólną modlitwę czy pójście do Kościoła. Zapytaj, czy twój brat lub siostra czegoś nie potrzebują! Zobacz, jak wiele jest spraw, które możesz dzielić z innymi. Ilu ludzi możesz nasycić miłością. Przeżyj w twym życiu cud rozmnożenia dobra, miłości, wiary, nadziei. Spotkaj Pana Boga w swoim życiu. Deus caritas est! Bóg jest miłością!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cud rozmnożenia - podaj ludziom i niech jedzą!
Komentarze (6)
E
ewelina
21 lipca 2012, 13:32
Oczywiście że należy kochać "przede wszystkim" drugiego człowieka, i bardzo brakuje tej miłośći w świecie,Ale jakoś "nie zgadza mi się " kochanie człowieka", bez miłości do zwierząt.(tak mi moje doświadczenie życia podpowiada). Możliwy jest również fakt jakgdyby "zastąpienia człowieka przez zwierzę", w sercu innego człowieka (zamiast właśnie przyjęcia drugiego człowieka do serca).Teraz mi to przyszło do głowy. Muszę zastanowić się nad tym.Dziękuję za dialog który prawdopodobnie zmieni mnie (chociaż trochę).Dziękuję.
E
ewelina
21 lipca 2012, 13:15
Myślę że w kontakcie ze zwierzęciem człowiek ma okazję zobaczyć, jaki jest naprawdę (jak kocha !).Zwierzę przecież nie "powie nikomu" jak jest traktowane (gdy nikt nie widzi). "Psa mogę zamknąć w budzie albo oddać do schroniska. Iluż to "ekologów" kocha zwierzęta walcząc równocześnie o prawo do zabijania ludzi! Psa mogę zamknąć w budzie albo oddać do schroniska. Iluż to "ekologów" kocha zwierzęta walcząc równocześnie o prawo do zabijania ludzi!" Może lepiej zauważyć również to , że bardzo wielu ludzi posiada i kocha zwierzęta, nie będąc "ekologami " i nie walcząc o "prawo do zabijania ludzi".Chyba nie można łączyć miłośći ze złem . (Myślę w tym momencie również (o wspomnianym przez Ciebie) czynieniu zła takiego, jak zamykanie w budzie, czy oddawanie do schroniska.)Możliwe że cos jest "nie tak" w takim widzeniu świata, i kojarzeniu: człowiek+zwierzę= "prawo do zabijania ludzi,"ekolodzy",zamykanie w budzie,oddawanie do schroniska".Ludzie kochają zwierzęta (to jest fakt),ponieważ prawdziwa miłość po prostu kocha to, co napotyka na swojej drodze, jak" słońce co wszystko oświetla". Może naczelnyantykolejarzuRP masz bardziej skłonność do wyszukiwania zła w świecie (i rozpowszechniania go w świecie), niż do szukania dobra, i wykorzystywania tego dobra w świecie.(napisałam "może"- mogę się mylić).
21 lipca 2012, 12:27
 Pięknie napisane , zbyt często  nasza wiara ogranicza się do udziału w praktykach i obrzędach religijnych.Próbujemy kochać Boga zapominając że bez miłości do ludzi jest to niemożliwe bo wtedy nasze życie nie jest świadectwem a nasza ,,wiara" to dewocja.Bardzo nam wszystkim brakuje postawy miłości do bliźniego , nie do wszystkich a do konkretnego takiego z tożsamością  z imieniem i nazwiskiem
STANISŁAW SZCZEPANEK
21 lipca 2012, 11:32
(Pragnę tylko dodać, że miłość "obejmuje" również zwierzęta.) Akurat z tym się absolutnie nie zgadzam. Miłość jest relacją między osobami, i tylko między osobami. Łatwo jest "kochać" zwierzęta, bo nie muszę im niczego wybaczać i stawiają mi niskie wymagania. W relacji z człowiekiem wychodzą moje wady i granice. Relacja z psem jest łatwa, bo nie muszę niczego w sobie zmieniać. Psa mogę zamknąć w budzie albo oddać do schroniska. Iluż to "ekologów" kocha zwierzęta walcząc równocześnie o prawo do zabijania ludzi!
E
ewelina
19 lipca 2012, 11:10
Wspaniały TEKST ! - właśnie tak działa w świecie Nasz Pan ! (Pragnę tylko dodać, że miłość "obejmuje" również zwierzęta.)
11 lutego 2010, 14:50
edeński: Dziękuję za ten wiersz. Przywołuje znane mi uczucia...