Czy o Bogu można mówić za pomocą takich obrazów? Tłumaczy dominikanin i historyk sztuki

(fot. Dominikanie.pl / youtube.com)
dominikanie.pl / kk

"Nie ma co ukrywać, że nasza kultura nauczyła nas ikonograficznej drogi na skróty" - mówi Piotr Oleś OP, dominikanin i historyk sztuki w najnowszej serii wideo "Oczom Wierzę".

"Czy możemy przedstawić Boga? Dla kogoś będzie brodatym starcem, dla kogoś innego mężczyzną o twarzy Chrystusa z potrójną koroną na głowie w koronacyjnym stronie, dla kogoś jeszcze innego graficznym symbolem ukazującym Trójcę Świętą. Prawda jest taka, że każde z tych graficznych przedstawień będzie tylko odwzorowaniem tego co na ten temat myślał i wyobrażał sobie artysta" - twierdzi dominikanin. "Będzie nas oddalał od wzoru, którego nie da się przedstawić".

Ten obraz stanowi ogromną zagadkę i dla wielu zupełnie nie przystaje do obrazu Boga. Wywołał skandal, gdy został zaprezentowany po raz pierwszy i zszokował krytyków sztuki.

Czy możemy myśleć o nim jako o ikonie? "Im bardziej chcemy Pana Boga zobaczyć, tym bardziej stoimy w miejscu". Posłuchaj:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy o Bogu można mówić za pomocą takich obrazów? Tłumaczy dominikanin i historyk sztuki
Komentarze (3)
IK
~In Kab
17 listopada 2020, 23:05
Bardziej rozumiem biały kwadrat na białym tle, niż czarny. Czarny na białym jest już nadaniem jakiejś cechy. Jednak ona, jako cecha Boga jest raczej dyskusyjna, bo On w naszym tymczasowym życiu jest całkowicie nieopisywalny. I to dla zwykłego człowieka, jak i dla tych, których Kościół uznaje za świętych. Doświadczane przez świętych natchnienia są tylko cieniem jakiejś wskazówki , która miałaby pomagać nam w drodze do miejsca, gdzie Go zobaczymy.
KZ
~Kamil Z.
22 października 2020, 10:23
O, to pewnie dlatego kiedyś obowiązywała zasada, że nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią.
GO
~George Ofiara
9 września 2020, 07:52
Świetne