Czy w Dzień Zaduszny trzeba iść na Mszę świętą? Czy obowiązuje post piątkowy?

(fot. shutterstock.com)

Wielu z was zastanawia się, czy w Dzień Zaduszny jest obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej. Znaleźliśmy dla was odpowiedź.

Sprawę regulują przepisy prawa kanonicznego, a dokładnie kanon 1246 KPK, który mówi:

DEON.PL POLECA

Kan. 1246 - § 1. Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.

§ 2. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

Jak widać, w wykazie tym nie ma Dnia Zadusznego

>>Co zrobić, kiedy Msza jest tylko obowiązkiem?<<

Podobnie sprawę definiuje "List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych" z 2003 r.:

"Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii".

Episkopat Polski nie wspomina nawet o Dniu Zadusznym w swoim liście.

Odpowiedź jest prosta: nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w Dzień Zaduszny.

>>Dlaczego Msza w sobotę liczy się jak ta w niedzielę?<<

I chociaż prawo mówi bardzo wyraźnie, to szczerze namawiamy do udziału w liturgii w ten dzień. Ofiara Chrystusa to najcenniejsze, co mamy i warto z tego daru korzystać jak najczęściej.

A oto lista "świąt nakazanych" w Polsce poza niedzielami (kiedy musisz udać się na mszę):

  • 1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok
  • 6 stycznia - Objawienie Pańskie
  • ruchome - Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek)
  • ruchome - Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało(czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

>>5 powodów, by pójść na Mszę w ciągu dnia<<

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy skoro Dzień Zaduszny przypada w piątek, to czy obowiązuje post piątkowy?

Kodeks Prawa Kanonicznego jasno określa, kiedy w Kościele obowiązuje post od pokarmów mięsnych:

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". (KPK 1251).

Podsumowując: z racji tego, że nie przypada dzisiaj uroczystość, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje, czyli nie można jeść mięsa.

>>Skąd się wziął post eucharystyczny i po co on jest?<<

Ciekawostka. W Kościele obowiązuje trzy typy dni świątecznych: uroczystość, święto i wspomnienie. Przy czym uroczystości są najważniejsze. Hierarchię poszczególnych dni świątecznych określa "tabela pierwszeństwa dni liturgicznych".

>>Bóg nie pyta, czy w piątek jadłeś mięso<<

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy w Dzień Zaduszny trzeba iść na Mszę świętą? Czy obowiązuje post piątkowy?
Komentarze (3)
TT
tes tes
2 listopada 2018, 08:48
Dlaczego w przypadku otrzymania odpustu zupelnego za dusze w czyśścu cierpiące obowiązuje warunek(jeden z warunków),że dopiero od 1.11 od godz 12.00(w niekrórych kościolach podaje się ,że od 13.00)-dodatkowo nie rozumiem tego w aspekcie ,że msza świąteczna była w wielu kościołach odprawiana już w środę wieczorem.
Helena Niewinska
2 listopada 2018, 19:35
To jakaś nowość - nie spotkałam się z tym nigdy wcześniej Moim zdaniem godziny nie mają znaczenia - jest powiedziane, że odpust można otrzymać od 1 do 8 listopada, i tyle 
TT
tes tes
3 listopada 2018, 08:52
No niestety,też uważam tak jak Pani,ale w kilku  kościołach w mojej okolicy jest podana godzina. http://www.katedra.archpoznan.pl/ogloszenia-parafialne/ http://www.parafiasuchylas.pl/pl/ogloszenia_parafialne/ogloszenia_parafialne_28_x.html