Nie żartujemy. Dzisiaj wspomnienie liturgiczne… św. Dody

(fot. shutterstock.com / wikimedia.org / Gérald Garita / CC BY-SA 3.0)

Choć imię to niekoniecznie kojarzy się z życiem zakonnym, to św. Doda istniała, działała w Kościele i została przez niego uznana za świętą.

Doda, ksieni (przełożona klasztory żeńskiego) z Reims była drugą przełożoną klasztoru założonego przez św. Balderyka (Baudry) z Montfaucon dla jego siostry Bowy (Beuve, Bona), której siostrzenicą była Doda.

Nic ponadto o jednej i drugiej właściwie nie wiemy, bo życiorysy napisane wkrótce po ich śmierci przez dwie zakonnice ze wspomnianego klasztoru zaginęły, a późniejsze przeróbki zawierają wiadomości zbyt zniekształcone i zbyt przyozdobione legendami, aby można było z nich cokolwiek wywnioskować.

(fragment witrażu z wizerunkami św. Dody i św. Bowy w Reims, fot. wikimedia.org / Gérald Garita / CC BY-SA 3.0)

Żyły w drugiej połowie VII stulecia. Razem wychowane w Reims, razem też od najdawniejszych czasów zażywały czci i wspominane były w dniu 24 kwietnia. Wspomniane w Martyrologium Rzymskim z 1938 roku.

Doda to żeńskie imię pochodzenia germańskiego; utworzone zostało od męskiego imienia Dodo. W wiekach późniejszych może być też rozumiane jako powstałe na gruncie angielskim skrócenie imienia greckiego Dorothea.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie żartujemy. Dzisiaj wspomnienie liturgiczne… św. Dody
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.