Wielki Post w pełni. Wciąż nie wiesz jak się przygotować się do Wielkiej Nocy i konkretnie zmienić coś w swoim życiu? To nic. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik i propozycje które możesz wykorzystać. Znajdź coś dla siebie.
Aplikacje na telefonie / tablecie - nie oszukumy się. Większą część Postu nie spędzisz na modlitwie, ale ze smartphonem w dłoni. Ale możesz połączyć oba i sprawdzić kilka dobrych aplikacji:
* * *
Książki - chcesz pogłębić swoją duchowość lub wiedzę? Nic trudnego. Oto 3 książki, które powinieneś przeczytać w Wielkim Poście.
1. O. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, "Spowiedź nie musi bardzo boleć"
Spowiedź jest "najtrudniejszym" sakramentem. Wymaga odsłonięcia się przed innym człowiekiem, dotknięcia tego, co intymne i wstydliwe. Wielu wiernych odczuwa niechęć, stres, skrępowanie lub nawet lęk przed spowiedzią, powody tego mogą być różne. Niektórym spowiedź kojarzy się z procesem sądowym, a spowiednik ze wścibskim prokuratorem.
Inni nie widzą jej sensu, skoro wciąż powracają do tych samych grzechów. Są też tacy, którzy zrazili się, bo w konfesjonale spotkali księdza, który ich nie zrozumiał albo obraził.
Odpowiadając na pytania dotyczące tych i wielu innych problemów ceniony spowiednik o. Piotr Jordan Śliwiński, współtwórca pierwszej na świecie Szkoły dla spowiedników, pokazuje przyczyny tych trudności oraz drogę do ich pokonania. Tym, dla których spowiedź jest przykrym obowiązkiem "do odklepania", książka ta pomoże odkryć w sakramencie pojednania to, co jest w nim najważniejsze - spotkanie z kochającym Bogiem.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap - znany spowiednik, kierownik duchowy osób konsekrowanych i świeckich, rekolekcjonista. Autor sześciu książek oraz dwóch cykli programów telewizyjnych poświęconych spowiedzi: Duchowy oddział ratunkowy i Z ojcem Jordanem przez kratki. Mieszka w Skomielnej Czarnej niedaleko Krakowa.
2. Jacek Siepsiak SJ, "Nie żałuję. Pomocnik Grzesznika"
Masz nieraz problem z nazwaniem swoich czynów grzechami. Gdy stajesz przed Bogiem, łatwiej Ci dziękować za dobro, którego doświadczasz, niż żałować za to, co uważane jest za grzech. Chcesz się pojednać, ale uczciwie, bez fałszywych oskarżeń i sztucznych żali.
Czerpiąc inspiracje z nauczania papieża Franciszka i św. Ignacego z Loyoli, Autor proponuje, by w tej sytuacji spojrzeć na siebie i swoje życie oczami miłosiernego Boga, widzieć najpierw Jego miłość, a nie własne winy. Dopiero taka perspektywa daje wolność w ocenie samego siebie.
Jacek Siepsiak SJ - przez wiele lat był duszpasterzem środowisk akademickich. Obecnie pełni funkcje kapelana ZHR. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika "Życie Duchowe" oraz publicystą portalu DEON.pl.
3. Dariusz Piórkowski SJ, "Książeczka o miłosierdziu"
"Naszym prawdziwym problemem jest niewiara w to, że Bóg kocha nas jako grzeszników. (…) Kiedy grzeszymy, nie tracimy godności syna i córki Boga. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym wypadku grzech musiałby mieć większą moc niż miłość i wierność Boga" (fragment książki).
Dariusz Piórkowski - jezuita, pracował w Jezuickiej Służbie Uchodźcom (JRS) w Berlinie. Był duszpasterzem akademickim w Opolu. Publikuje w "Życiu Duchowym" i na portalu DEON.pl. Autor książek "O duchowości z krwi i kości" oraz "Duchowa pielgrzymka do Lourdes".
* * *
Rekolekcje w Internecie - jeżeli nie masz czasu, żeby brać udział w organizowanych przez twoją parafię rekolekcjach, mamy rozwiązanie. Na DEON.pl przygotowaliśmy aż sześć propozycji, by każdy spokojnie mógł znaleźć coś dla siebie. Oto one:
1. Męski Post, czyli 10 nauk Jezusa dla mężczyzn - to propozycja ojca Grzegorza Kramera SJ na Wielki Post. W każdy poniedziałek i czwartek.
2. Co widzi w nas Miłosierdzie? - teksty Dariusza Piórkowskiego SJ wyjaśniające czym jest miłosierdzie i jak objawia się w naszym życiu.
3. Jezus i Kobiety. 10 spotkań - to propozycja siostry Ewy Bartosiewicz RSCJ na Wielki Post. W każdy wtorek i czwartek.
4. Przejdź się ze Słowem - to cykl rozważań biskupa Grzegorza Rysia. Przez cały Wielki Post. W każdą niedzielę.
5. Droga Krzyżowa - cykl rozważań księdza Jana Kaczkowskiego będzie się ukazywał przez cały Wielki Post. W każdy wtorek i piątek.
6. Grzechy główne spowiedzi. Postscriptum - ojciec Śliwiński powraca. Pamiętacie cykl prowadzony przez niego w czasie Adwentu? Znajdziecie go tutaj. Tym razem odpowiada na więcej waszych wątpliwości związanych ze spowiedzią. W każdą środę i sobotę.
Skomentuj artykuł